Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Türk hukukunda yaşam hakkı: Ötanazi sorunu
The right to life in the European Convention on Human Rights and Turkish law: The issue of euthanasia
- Tez No: 999189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLKADİR AKIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Yaşam hakkı hem ulusal mevzuatlarda hem de uluslararası belgelerde koruma altına alınan,“üstün hak”olarak nitelendirebileceğimiz, diğer tüm hak ve özgürlüklerin varlık sebebidir. Yaşam hakkının dokunulmaz, devredilmez ve vazgeçilmez özelliği yaşamın kutsallığını ön plana çıkarmaktadır. Özellikle devletleri aynı amaç etrafında toplayan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin kabul edilmesiyle yaşam hakkı bir üst boyuta taşınmıştır. Bu sürecin devamında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kurulmasıyla yaşam hakkı ihlallerine yönelik etkili bir denetim mekanizması oluşturulmuştur. Yaşam hakkının dokunulmaz ve en birincil hak olmasına karşılık yaşam hakkının vazgeçilmezliği konusunda“ötanazi sorunu”gündeme gelmektedir. Ötanazi, iyi, hoş, kolay ölüm anlamlarına gelen, tedavisi mümkün olmayan hastalıklara sahip, sürekli acı ve ızdırap içinde bulunan hastaların acılarını sona erdirmek için uygulanmaktadır. Antik çağlardan günümüze kadar geçen süreçte ötanazinin kabul edilebilir olup olmadığı sürekli olarak tartışılmıştır. Ancak ötanazi uygulamasının bir ihtiyaç olarak kendini göstermesi, kişinin kendi kaderini tayin hakkı kapsamında yaşam hakkı kadar ölümün de bir hak olup olmadığını gündeme getirmiştir. Ötanazi kimi ülkelerde yasal olarak kabul edilmişken kimi ülkelerde ise yaşam hakkı üstün tutulmuş ve ötanazi yasal hale getirilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The right to life, which can be described as a“superior right”protected in both national legislation and international documents is the very reason for the existence of all other rights and freedoms. The inviolable inalienable and indispensable nature of the right to life emphasizes the sanctity of life. The adoption of the European Convention on Human Rights, which unites states around a common goal, has elevated the right to life to a higher level. Following this process, the establishment of the European Court of Human Rights has created an effective monitoring mechanism for violations of the right to life. While the right to life is an inviolable and fundamental right, the issue of euthanasia arises regarding the inalienability of this right. Euthanasia, meaning a good, pleasant and easy death is practiced to end the suffering of patients with incurable diseases who are in constant pain and agony. The acceptability of euthanasia has been continuosly debated from ancient times to the present day. However the emergence of euthanasia as a neccessity has brought to the forefront the fact that death like the right to life is a right within the scope of a person's right to a person's right to self determination. While euthanasia is legally recognized in some countries, others prioritize the right to life and have not legalized it.