An analysis of Park Chan-Wook's vengeance trilogy in the scope of the unattainable promise of revenge
Park Chan-Wook'un intikam üçlemesi üzerine; intikamın ulaşılamaz vaatleri kapsamında bir analiz
- Tez No: 670402
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP TALAY TURNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sinemasal içeriklerde felsefi başlıkların konu edilmesinden yola çıkarak, bu çalışmada; Park Chan-wook'un İntikam Üçlemesi eserleri içerisinde yer alan üç farklı senaryo dahilindeki karakterlere; intikam, kısas ve şiddet kavramları bağlamında sunulan asılsız tatmin duygusu vaatini inceledim. Ünlü üçlemesinde yönetmen, intikam ve kısas temalarını senaryosuna incelikli bir biçimde yerleştirir ve bunların yol açtığı şiddeti en vahşi formlarında ekrana yansıtır. Ne var ki, filmlerde yansıtılan vahşetin ana karakterler adına yarattığı sonuçları ve ele alınan kavramların içerdiği asılsız vaatlere dair imaları daha yakından incelediğimizde; intikamın vaat ettiği tatmin duygusunun asılsızlığına dair felsefi bir bakış açısı sunulduğunu görürüz. Bu bakış açısı dahilinde intikamın bir adım ötesini de ele alan senaryolar; seyirciye gerçekçi bir resim sunmakla kalmaz, aynı zamanda üzerine düşünülecek alternatif bir kurtuluş önerisi de getirir.
Özet (Çeviri)
Settling on from this opportunity of problematizing philosophical aspects through cinematic contexts, in this study; I analyze the concepts of revenge, retaliation and violence in the scope of the false promises they offer for the vengeful sides in the plots of a trilogy by the director, Park Chan-wook. In his trilogy, mostly known as the Vengeance Trilogy, the director elegantly placed the themes of revenge and retaliation into his scripts and reflected them in their most violent forms on the screen. However, when we look closer to the results of the violent vengeance for the protagonists and the certain repeated implications on the false nature of the concepts that were taken in hand throughout the movies; we can observe the philosophical approach that actually condemns the concept of revenge for its false nature of offering satisfaction, and then carries a step further after the act of revenge to propose a more realistic picture of the result for the audience and also to suggest an alternative way to speculate in order to reach a relief .