Changes in the consumer needs and online consumer behaviour during post pandemic era
Pandemi sonrası dönemde tüketici ihtiyaçları ve çevrimçi tüketici davranışı değişiklikleri
- Tez No: 670415
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞENUR ALTINİĞNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İçinde bulunduğumuz COVID-19 pandemisinde düzenleyici otoriteler tarafından alınan kısıtlayıcı unsurlar ve karantinalar bu dönemde tüketicileri farklı alışveriş alışkanlıklarına yöneltmiştir. Mağazalardaki kalabalığın taşıdığı riskler ve geçici bir dönem mağazaların kapatılması tüketicileri zorunlu olarak e-ticarete yönlendirmiştir. Bu dönemde yapılan alışverişler değişen yaşam tarzlarımızın bir yansıması haline gelmiştir. Özellikle evden çalışan bireyler bu dönemde yeni ihtiyaçlarının farkına varmıştır. Ancak yeni normal olarak nitelendirdiğimiz pandeminin etkilerinin azaldığı dönemde de bu yeni ihtiyaçlar alışkanlığımız haline dönüşmüştür. Evden çalışan beyaz yakalı çalışanlar ile yapılan anket neticesinde alışverişin geleneksel yoldan e-ticarete dönmesi incelenmiş ve yeni alışkanlıkların pandemi sonrasında da kalıcı olup olmadığı üzerine ampirik bir çalışma yapılmıştır. Yapılan analizler neticesinde, pandemi ortaya çıkan yeni ihtiyaçları pandemi sonrası tüketicilerde satın alma niyeti oluşturmuştur. Bu satın alma niyeti de internetten alışveriş ile pozitif ve anlamlı bir ilişki içerisindedir.
Özet (Çeviri)
In the COVID-19 pandemic, restrictive factors and quarantines taken by regulatory authorities have led consumers to different shopping habits during this period. The risks of the crowd in the stores and the temporary closure of the stores have necessarily led consumers to e-commerce. Shopping during this period has become a reflection of our changing lifestyles. Especially, individuals working from home realized their new needs during this period. However, in the period when the effects of the pandemic, which we consider as the new normal, decreased, these new needs have turned into our habits. As a result of the survey conducted with white-collar employees working from home, the transformation of shopping to e-commerce from the traditional way was examined and an empirical study was conducted on whether new habits were permanent after the pandemic. As a result of the analysis made, the new needs that emerged from the pandemic created the intention to buy in the post pandemic consumers. This purchase intention is also in a positive and significant relationship with online shopping.