Users' perception and continued usage of m-banking
Kullanıcıların mobil bankacılık algısı ve kullanım devamlılığı
- Tez No: 670416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, mobil bankacılığın kullanımının devamlılığını etkileyen faktörler incelenmiştir. Mobil bankacılığın başarısının, sürdürülebilirliğinin ve uzun vadeli gelişiminin bağlı olduğu değişkenleri anlama ihtiyacı bu çalışma için motive edici olmuştur. Önerilen araştırma modeli, Beklenti Uyum Modeline Teknoloji Kabul Modeli, İş Teknoloji Uyumu ve algılanan risk dahil edilerek geliştirilmiştir. Geliştirilen model, Türkiye'de faaliyet gösteren bankaların sunduğu uygulamalar aracılığı ile mobil bankacılık hizmetlerini kullanan 154 kişinin katıldığı anketle toplanan ampirik veriler kullanılarak Yapısal Eşitlik Modellemesi ile test edilmiştir. Sonuçlar kullanım devamlılığının algılanan iş teknoloji uyumu, algılanan fayda, algılanan risk ve memnuniyetten önemli ölçüde etkilendiğini göstermektedir. Bunlara ek olarak, algılanan kullanım kolaylığının kullanım devamlılığı üzerinde etkisiz olduğu da görülmüştür. Memnuniyeti etkileyen ana değişkenlerin ise algılanan iş teknoloji uyumu ve beklentinin doğrulanması olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Kullanışlılık algısının, algılanan iş teknoloji uyumu, algılanan kullanım kolaylığı ve beklentinin doğrulanmasından etkilendiği belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar ayrıca kullanışlılık algısının kullanım devamlılığı üzerindeki etkisinin cinsiyete bağlı olarak önemli ölçüde değiştiğini de göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the determinants affecting the continuous usage of mobile banking were examined. Motivated by the need to understand the variables that success, sustenance, and long-term development of mobile banking depend on. The proposed research model is developed by the incorporation of Technology Acceptance Model, Task Technology Fit, and perceived risk into Expectation Confirmation Model and Structural Equation Modeling is used to test the research model with empirical data gathered by a survey from 154 mobile banking users who use m-banking services offered by banks in Turkey. The results show that continuance intention is affected by perceived task technology fit, perceived usefulness, perceived risk, and satisfaction, significantly. But the effect of perceived ease of use on continuance intention is insignificant. Besides, as the main predictors, perceived task technology fit, and expectation confirmation affect satisfaction. Moreover, perceived usefulness is determined by perceived task technology fit, perceived ease of use, and expectation confirmation. The results also indicate that gender significantly moderates the effect of perceived usefulness to continuance intention.