The influence of covid-19 pandemic on consumer behavior: A research on e-commerce based on Maslow's hierarchy of needs
COVID-19 pandemisinin tüketici davranışlarına etkisi: Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisine dayalı bir e-ticaret araştırması
- Tez No: 701974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR CEVDET PANAYIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tüketim, bireylerin vazgeçilmez ihtiyaçlarındandır. Tüketicilerin satın alma davranışı birçok faktörden etkilenmektedir. Covid-19 pandemisine bağlı olarak oluşan kriz ortamında, tüketici satın alma davranışlarının da farklılaşması muhtemel bir sonuçtur. Bu çalışma Covid-19 virüsünün 2020 yılı mart ayında ülkemizde yayılmasıyla ilk kez karşılaşılan kısıtlamalar süresince ve sonrasındaki yeni normal döneminde, tüketicinin çevrimiçi satın alma davranışlarında gözlenen değişimleri, Maslow'un İhtiyaçlar Hiyerarşi Kuramı'na göre incelemekte ve e-ticaret sektörüne olan etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, tüketicilerin pandemi süresince satın alma davranışlarındaki ihtiyaçların Maslow Teorisi'ne göre farklılaşması incelenmiştir. Tüketicilerin çevrimiçi alışveriş davranışlarında kısıtlamaların etkisi ve devam eden zaman diliminde satın alma davranışlarındaki değişimler ele alınmıştır. Pandemiyle birlikte, tüketicilerin geleneksel satın alma kanalları yerine, çevrimiçi mecralara daha fazla yöneldiği gözlemlenmiştir. E-ticareti kullanan tüketicilerin kriz sürecince hangi ihtiyaçlarını önceliklendirdiği ve hangi ürünleri daha çok satın aldığı, kriz sonrasında bu satın alma davranışlarının devam edip etmediği, satın alma deneyiminin krize bağlı olarak dönemsel olup olmadığını ve bunun e-ticaret sektörüne etkisi ele alınmıştır. Bu sebeple, e-ticaret, Covid-19, Maslow'un İhtiyaçlar Hiyerarşisi Kuramı, çevrimiçi alışveriş gibi anahtar kelimeler tanımlanmıştır. Ayrıca, e-ticaretin avantajları ve dezavatantajlarıyla birlikte Türkiye ve Dünya'daki güncel durumu da listelenmiştir. Bu tez, tüketicilerin kriz süresince satın alma davranışları ile ilgili temel farklılaşmaları Maslow'un İhtiyaçlar Hiyerarşisi Kuramı'na göre incelemekte ve tüketicilerin e-ticarete olan yaklaşımını ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Consumption is one of the indispensable needs of individuals. The purchasing behavior of consumers is affected by many factors. In the crisis environment caused by the Covid-19 pandemic, it is a possible result that consumer purchasing behavior will also differ. This study examines the changes in the online purchasing behavior of the consumer during the restrictions encountered for the first time with the spread of Covid-19 in our country in March 2020 and in the new normal period afterwards, according to Maslow's Hierarchy of Needs Theory and reveals its effect on the e-commerce sector. aims to put. For this purpose, the differentiation of needs in purchasing behaviors of consumers during the pandemic according to the Maslow Theory was examined. The effects of restrictions on online shopping behaviors of consumers and changes in purchasing behavior in the ongoing time period are discussed. With the pandemic, it has been observed that consumers are turning to online channels more than traditional purchasing channels. What needs of consumers using e-commerce prioritized during the crisis period and which products they buy more, whether these purchasing behaviors continue after the crisis, whether the purchasing experience is periodic due to the crisis and its effect on the e-commerce sector are discussed. For this reason, keywords such as e-commerce, Covid-19, Maslow's Hierarchy of Needs Theory, online shopping have been defined. In addition, the current status of e-commerce in Turkey and the world with its advantages and disadvantages are also listed. This thesis examines the basic differences related to the purchasing behavior of consumers during the crisis according to Maslow's Needs Hierarchy Theory and discusses the consumers' approach to e-commerce.