Adsorptif sıyırma voltametrisi ile germanyum tayini için yöntem geliştirilmesi
Investigation of a method for adsorptive stripping voltametric determination of germanium
  1. Tez No: 67042
  2. Yazar: NURİ ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ OSMAN SOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Bu çalışmada adsorptif sıyırma voltametrisi ile germanyumun eser miktarda tayini için bir metot geliştirilmiştir. Asılı duran civa damla elektroduna adsorbe olmuş germanyumun(IV)-N-(fenil)-3-hidroksisalisilaldimin kompleksine ait indir-genme piki - 0,42 V'ta (Ag/AgCI'ye karşı) gözlenmiş ve bu pik analitik amaçlı olarak değerlendirilmiştir. Kare dalga ve lineer taramalı sıyırma teknikleri için sıyırma şartları ve parametreleri incelenerek belirlenmiştir. Her iki teknik İçin de doğrusal çalışma aralıkları regrasyon analizleri yapılarak belirlenmiş ve bu iki metot doğrusallık sınırları, hassasiyet ve tespit limitleri esas alınarak karşılaştırılmıştır. Her iki teknik için de bazı iyonların girişim etkileri belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler Germanyum tayini, Adsorptif Sıyırma Voltametrisi, Karedalga Voltametrisi, Lineer Taramalı Voltametrisi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY An adsorptive stripping voltammetric technique for the determination of germanium was developed.The reduction peak of the adsorbed germanium(IV)- N-(phenyl)-3-hydroxysalicylaldimine complex on the hanging mercury drop electrode was observed at -0,42 V vs. Ag/AgCI electrode and exploited for analytical purposes. The adsorption conditions of the complex were explored and effects of the operational parameters on the response for both of the square wave and linear sweep stripping techniques were established. By regression analysis two methods were compared on the basis of linear ranges, sensitivies and detection limits. The possible interferences by some ions were determined. Key words : Germanium, Adsoprtive Stripping Voltammetry, Square Wave Voitammetry, Lineer Sweep Voltammetry.