Germanyumun eser miktarının tayini için adsorbtif sıyırma voltametrisiyle yöntem geliştirilmesi
A New adsorbtive stripping voltametric method for the trace analysis of germanium
- Tez No: 58304
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN SOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GERMANYUMUN ESER MİKTARININ TAYİNİ İÇİN ADSORPTİF SIYIRMA VOLTAMETRİSİYLE YÖNTEM GELİŞTİRİLMESİ Faruk GÖKMEŞE Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ali Osman Solak 1997, Sayfa : 81 Jüri : Prof. Dr. Ali Osman Solak Prof. Dr. Esma KDLIÇ Doç. Dr. Erdoğan HASDEMİR Bu çalışmada, germanyumun eser miktarlarının adsorptif sıyırma voltametrisi ile tayini için bir yöntem geliştirilmiştir. Bu metod civa damlası elektroduna, germanyum-İV-f2- hidroksifenil)-3-hidroksisalisilaldimin kompleksinin adsorpsiyon ile biriktirilmesi esasına dayanır. Adsorbe olmuş germanyum kompleksine ait indirgenme pikinin akımı, sıyırma basamağında kare dalga voltametrisi kullanılarak ölçülmüştür. Pik potansiyeli -0,44 V civarında (Ag/AgCI'e karşı) gözlenmiş ve çeşitli parametrelerin (ligand ve destek elektrolit konsantrasyonları, biriktirme potansiyeli ve biriktirme süresi gibi) etkisi incelenmiştir. Daha sonra bu pik analitik amaçlı olarak değerlendirilmiştir. Geliştirilen metodun çalışma aralığı ve tespit limiti belirlenmiştir. Bazı katyonların muhtemel girişim etkileri incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Germanyum, N-(2-hidroksifenil)-3-hidroksisalisilaldimin, Kare Dalga Sıyırma Votametrisi, Dönüşümlü Voltametri, Adsorpsiyon, Etil Alkol-Su Ortamı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis A NEW ADSORPTIVE STRIPPING VOLTAMMETRIC METHOD FOR THE TRACE ANALYSIS OF GERMANIUM Faruk GOKMEŞE Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. Ali Osman Solak 1997, Page : 81 Jury : Prof. Dr. Ali Osman Solak Prof. Dr. Esma KILIÇ Assoc. Prof. Dr. Erdoğan HASDEMİR In this work, a new method was developed for the determination of germanium using adsorptive stripping voltammetry. This method is based on adsorptive accumulation of gtrmsaûum-N-(2-hydroxyphenyl)-3-hydroxysalicylaldimine complex on the surface of mercury drop electrode. The reduction current for the adsorbed germanium complex was measured by square-wave voltammetry applied during stripping step. A reduction peak at about -0.44 V (vs. Ag/AgCl) was observed, and the effects of various parameters such as ligand and supporting electrolyte concentrations, accumulation potential and deposition time were investigated. Then, this reduction peak was exploited for analytical purposes. The working range and limit of detection were investigated. The posibble interference effects of some cations were also investigated. Key Words : Germanium, N-(2-hydroxyphenyl)-3-hydroxysalicilaldimine, Square Wave Adsorptive Stripping Votammetry, Cyclic Voltammetry, Adsorption, Ethyl Alcohol- Water medium.