The analysis of political economy of olive oil in a peasant society; Sakarkaya, a village sample from Southern Aegean region
Zeytinyağının ekonomi politiğinin bir köy toplumunda incelenmesi; Sakarkaya köyü, Güney Ege'den bir köy örneği
  1. Tez No: 670428
  2. Yazar: RESUL ATICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal ve Beşeri Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma Güney Ege'de yer alan Sakarkaya köyündeki köylü toplumunda zeytinyağının ekonomi politiğini araştırmayı amaçlamaktadır. Zeytinciliğin rolü aile ekonomisi ve köy ekotipi kavramlarıyla ele alınmıştır. Aile ekonomisi ya da köylü ekonomisi kavramı, köylü ekonomisinin kapitalist girişimlerde olduğu gibi işçi kiralamadığını iddia eden Chayanov tarafından önerilmektedir. Ona göre aile köylüler aile çiftliklerine kar ya da maaş amacı gütmeden çalışırlar. Köylü ekotipi ise çevreden insana enerji transferi, başka bir deyişle köylülüğün çevreye uyumu anlamına gelmektedir. Bu çalışma zeytinciliğin köylülerin hayatındaki etkisini etnoğrafik saha çalışmasıyla analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu saha çalışmasında veri, derinlemesine görüşmeler, günlükler ve araştırmacının yerel biri olarak deneyimlerinden yola çıkarak toplanmıştır. Köy, tarihi, coğrafi, ekonomik, siyasi sosyal ve kültürel olmak üzere birçok açından anlatılmıştır. Analizler katılımcıların köy hayatı ve özellikle zeytincilik olmak üzere ekonomik faaliyetleriyle ilgili görüşlerinden yola çıkılarak yapılmıştır. Bunlardan başka sahadan biri olarak araştırmacının rolü dönüşümsellik ve özdönüşümsellik kavramlarıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the political economy of olive oil in a peasant society in the village of Sakarkaya, located in the Southern Aegean region. The role of olive oil cultivation has been evaluated according the concepts of family economy and peasant ecotype. The concept of family economy or peasant economy has been suggested by Chayanov, claiming that peasant economy does not lean on hired labour like it happens in capitalistic enterprises. The family members work on the family farm and there are neither wages nor net profits. Peasant ecotype is to refer the ways of transferring energy to human from the environment in other words it means ecological adaptation of peasantry. This research aims to analyse the role of olive oil cultivation in peasants' life by conducting ethnographic field study in Sakarkaya. The data was gathered through in-depth interviews, journals and personal experiences of the researcher as a local. The village is narrated from various perspectives, including its history, geography, politics, economy, social and cultural life. The analyses are made according the views of participants on the village life and their economic activities, especially focusing olive cultivation. Apart from these analyses, the role of researcher as a local is also evaluated according to concepts of reflexivity and self-reflexivity.