Gaziantep ili sarımsak ekiliş alanlarında görülen fungal hastalıkların belirlenmesi
Determination of fungal diseases in garlic cultivation areas in Gaziantep province
- Tez No: 670436
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÖZGÖNEN ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında, Gaziantep ili sarımsak ekiliş alanlarında görülen fungal etmenlerin yaygınlığı, izolasyon sıklıkları, etmenlerin tanılanması ve virülenslerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gaziantep ilinde Nisan 2018 ve Nisan 2019 dönemlerinde, toplam 42 sarımsak üretim alanında sörveyler yapılmıştır. İzole edilen funguslar, kültürel ve morfolojik özelliklerine göre cins ve tür düzeyinde tanımlanmıştır. Fusarium spp. sarımsak üretim alanlarında en yaygın cins olarak belirlenmiş ve yaygınlık oranları %48-%67.4 arasında değişim göstermiştir. Tanımlanan diğer cinsler; Macrophomina, Rhizoctonia ve Puccinia olarak belirlenmiştir. Morfolojik ve kültürel özelliklerine göre tanımlanan Fusarium cinsine ait türler: F. oxysporum, F. poae, F. proliferatum, F. semitectum, F. sporotrichioides ve F. verticillioides olarak belirlenmiştir. Tanısı yapılan diğer türler; Macrophomina phaseolina, Rhizoctonia solani ve pas hastalığına sebep olan Puccinia porri'dir. En yaygın izole edilen tür F. oxysporum olup izolasyon sıklığı %20.1-%39.8 arasında değişim göstermiştir. F. sporotrichioides %11.4 oran ile yaygınlığı en az olan tür olarak belirlenmiştir. Patojenite testi sonuçlarına göre tanımlanan türlerin hastalık şiddetleri %64-%80 arasında değişmiştir. Sonuç olarak, Gaziantep ili sarımsak ekiliş alanlarında 4 cinse ait toplam 9 tür tanımlanarak bu türlerin sarımsak üretimi açısından potansiyel problem olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, determination of disease prevalence, isolation frequency, identification of species and diasease severity of fungal disease were aimed in garlic cultivation areas in Gaziantep Province. In a total of 42 garlic production areas of Gaziantep Province, surveys were conducted during April 2018 and April 2019. The isolated fungi have been identified at the genus and species level according to their cultural and morphological characteristics. Fusarium spp. was determined as the most common in garlic production areas and its prevalence rates varied between 48% and 67.4%. The other identified genera were determined as Macrophomina, Rhizoctonia and Puccinia. The Fusarium isolates were identified as F. oxysporum, F. poae, F. proliferatum, F. semitectum, F. sporotrichioides and F. verticillioides based on morphological and cultural characteristics. The other diagnosed species were Macrophomina phaseolina, Rhizoctonia solani and Puccinia porri, which causes rust disease in garlic and onion. F. oxysporum was the most commonly isolated species and frequency of isolation ranged from 20.1% to 39.8% F. sporotrichioides was determined as the least prevalent species with a rate of 11.4%. According to the pathogenicity test results, the disease severity of the identified species varied between 64% and 80%. Consequently, in the garlic cultivation areas of Gaziantep Province, a total of 9 species belonging to 4 genera have been identified and have been demonstrated that these species are potential problems in terms of garlic production