Kalanchoe blossfeldiana Sfinx'in kapalı sistem üretiminde farklı renklerdeki LED aydınlatma uygulamalarının gelişim ve kalite üzerine etkileri
The effects of LED lighting applications of different colors on the development and quality in closed system production of Kalanchoe blossfeldiana Sfinx
  1. Tez No: 670440
  2. Yazar: ŞAFAK KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET UFUK KASIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Yetiştirme ve Islahı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kalanchoe blossfeldiana cv. Sfinx'da kapalı bitki üretim sisteminde farklı renkteki LED aydınlatmanın bitki gelişimi, morfogenez, çiçeklenme ve pazarlanabilir bitki üretimi üzerine etkisini belirlemektedir. Derin akış sisteminde köklendirilen ve yetiştirilen bitkilerin yetiştirilmesinde üç faklı renkte LED aydınlatma sistemi kullanılmıştır. Bunlar kırmızı (102,71 µmol/m2s), mavi (104,18 µmol/m2s) ve beyazdır (105,13 µmol/m2s). Deneme sonucunda morfogenez aşamasında önemli renk değişikliği meydana geldiği belirlenmiştir. Renk farklılık (color difference ΔE) değeri morfogenez aşamasında tepe noktasına ulaşmış ve tepe noktasının yüksekliği ile çiçeklenme arasında ilişki bulunmuştur (r2=0,895). Kırmızı ışığın çiçeklenmeyi azalttığı, bitki gelişim parametrelerinde de (yaprak sayısı, bitki başına yaprak ağırlığı, bitki ağırlığı, sürgün ağirlığı, kök ağırlığı) en düşük değerlerin oluşmasına neden olduğu görülmüştür. Çiçeklenme ve bitki gelişim verilerine göre beyaz ışık en iyi sonucu vermiştir. Çiçeklenme miktarı, beyaz ışığa oranla kırmızı ışıkta %46,6, mavi ışıkta da %20,1 oranında düşük olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effect of different color LED lighting on plant growth, morphogenesis, flowering, and marketable plant production on Kalanchoe (Kalanchoe blossfeldiana cv. Sfinx) cultivated in the closed plant production system. Kalanchoe seedlings and plants were grown under three different color LED lighting conditions such as red (102,71 µmol / m2s), blue (104,18 µmol / m2s), and white (105,13 µmol / m2s), using the deep flow technique. In the experiment, a significant increase occurred in the color difference (ΔE) value during the morphogenesis phase, and also the color of plants significantly changed at this stage was detected. It was also found that there is a significant positive correlation between the increase in color difference value and flowering (r2 = 0,895). It was observed that red light delayed flowering, and negatively affected plant growth parameters such as leaf number, leaf shoot and root weight per plant. The best results in terms of flowering and plant growth parameters were obtained by white LED lighting treatment. Flowering was found to be 46,6% and 20,1% lower in red and blue light.