Perception of corporate customers about mobile banking service quality: Example of a Turkish bank
Kurumsal müşterilerin mobil bankacılık hizmet kalitesi ile ilgili algısı: Bir Türk bankası örneği
  1. Tez No: 670456
  2. Yazar: BANU YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENKTAN ÖZYILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, kurumsal müşterilerin mobil bankacılık hizmet kalitesi ile ilgili algısını araştırmaktır. Araştırma kapsamında Türkiye'de Bankacılık sektöründe faaliyet gösteren özel bankalardan bir tanesinin kurumsal müşterileri içinden belirlenen 314 dijital bankacılık kullanıcısı ile anket çalışması yapılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler SPSS istatistik programı ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre; katılımcılarda mobil bankacılık hizmet kalitesi algısı yüksektir. Mobil bankacılık hizmet kalitesi algısını ölçmek için kullanılan 5 boyuttan 3'ü kurumsal müşterilerin memnuniyetinin en yüksek olduğu boyutlardır. Bunlar; Bankacılık işlemlerinde kolaylık, Mobil bankacılık uygulamasının etkinliği ve Mobil bankacılığın kullanım kolaylığı boyutlarıdır. Bu 5 boyuttan Güvenlik ve Emniyet ile Güvenilirlik ve Duyarlılık boyutları kurumsal müşterilerin hizmet kalitesi algısının daha düşük olduğu boyutlardır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the perceptions of corporate customers regarding mobile banking service quality. Within the scope of the research, a survey was conducted with 314 digital banking users, who were selected from the corporate customers of one of the private banks operating in the banking sector in Turkey. The data obtained in the study were analyzed with the SPSS statistical program. According to the research findings, mobile banking service quality perception is high among participants. 3 of the 5 dimensions used to measure the perception of mobile banking service quality are the dimensions in which the satisfaction of corporate customers is the highest. These dimensions are Convenience in Banking, Mobile Banking Efficiency, and Easy to Operate. Assurance and Security and Reliability and Responsiveness dimensions of these 5 dimensions are the dimensions in which corporate customers' perception of service quality is lower.