Prostat biyopsisi ile radikal prostatektomi spesmeninde tümör dağılım/ grade'i arasındaki korelasyon ve bu özelliklerin multiparametrik manyetik rezonans görüntüleme bulgularıyla ilişkisinin araştırılması
Investigation of the correlation between prostate biopsy and tumor distribution/grade in radical prostatectomy specimen and the contribution of prostate multiparametric magnetic resonance imaging in determining tumor characteristics
- Tez No: 670478
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER ODABAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Prostat kanseri yaygınlığında artış toplumsal bir halk sağlığı sorunu olarak gündeme gelmektedir. Çalışmamızda 18 kadran TRUS-bx sonrası RRP yapılan hastaların spesmen patolojisi ile biyopsi sonuçlarının tümör dağılımı ve grade'i açısından karşılaştırılması, klinik evre ile patolojik evre arasındaki farkları etkileyebilecek faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca çalışmaya dahil edilen hastalar arasında multiparametrik MR görüntülemesi mevcut olanların PIRADS değerleri ile tümör ilişkisini karşılaştırılması ve lezyon özellikleri ile upgrade/upstage arasındaki ilişkinin karşılaştırılması hedeflenmiştir. Gereç- Yöntem: 18 kadran TRUS-bx sonrası prostat kanseri tanısı alıp RRP yapılan 139 hastanın spesmen patolojisi ile transrektal ultrason eşliğinde yapılan prostat biyopsisi patolojilerini tümör dağılımı ve grade'i açısından karşılaştırıldı. mpMRI çekilen hastaların sonuçlarının spesmen sonuçları ile uyumu, bu uyuma etki eden faktörler ve upgrading ve upstaging ile ilişkisi araştırılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza prostat kanseri tanılı olup RRP uygulanan 139 hasta dahil edildi. Hastaların ortalama yaşları 66,06 ± 5,93, ortalama PSA değerleri, 12,54 ± 10,48 idi. Hastaların 49' unda ISUP grade'lerinde artış saptandı (49/139) (%35,2). 76 hastada (%50,3) 123 lober tümör lezyonu biyopsi ile yakalanmış, 63 hastada(%41,7) biyopsi sadece tek lobtaki tümörü görmüştür (yanlış negatiflik değeri %25,3). 139 hastanın mpMRI bilgilerine göre; 91 hastanın 17 'si PIRADS 2-3, 74'ü PIRADS 4-5 lezyona sahipti. 91 hastada radikal prostatektomi spesmeni ve MR bulguları birlikte değerlendirildiğinde; PIRADS değerlerinin, biyopsinin lezyonu yakalama başarısıyla ilişkisine baktığımızda PIRADS 2-3 lezyonları olan 17 hastanın 9'unda (%52,9) biyopsi ile lezyon yakalanmış, 8'inde (%47) atlanmıştır. PIRADS 4-5 lezyonları olan 74 hastanın 37'sinde (%50) biyopsiyle lezyon yakalanmış, 37'sinde (%50) atlanmıştır. 55 hastanın detaylı mpMRI raporuna ulaşıldı. 55 hastanın 26'sında (%41,8) tek odak, 14 'ünde (%25,4) 2 odak, 8'inde (%16,3) 3 odak, 4'ünde (%7,2) 4 odak, 3'ünde (%5,4) 6 odak tespit edildi. Toplamda 108 mpMRI odağının ortalama uzunluğu 13.3611 ±1.161 mm arasında değişmekte idi. Upstage olmayan ve olan hastaların lezyon boyutları sırasıyla vii ortalama 12.0556 ±1.069 mm ile 18.7333 ±2.83 mm arasında hesaplandı. İki grup arasında anlamlı fark bulundu (p=0.0012). mpMRI'daki yanlış pozitifliğe etki eden faktörlerin araştırılmasında, cerrahi spesmen ISUP GG'larına göre ISUP GG1 ve ISUP GG2-3-4-5 olarak iki ayrı gruba ayrıldı. 13 hastanın 9'u (%69,23) GG1 iken, 4'ü (%30,7) GG2-3-4-5 olarak bulundu. Yanlış pozitif hasta sayısı istatistik yapacak yeterlilikte olmasa da GG1 patolojiye sahip olanlar toplamın 3⁄4'ünü oluşturmaktaydı. Gerçek pozitiflik oranları ise 95 hastanın 28'i (%29,4) GG1, 67'si (70,53) GG2-3-4-5 idi. Gruplar arasında yanlış pozitiflik oranı istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,0046). mpMRI'da yanlış pozitiflik raporlanan 13 hastanın 5'i transizyonel zonda(tz) (%38,4), 7'si periferik zonda(pz) (%53,8), 1 tanesi ise anterior fibromusküler stromada (AFS) (%7,6) idi. Gerçek pozitif hastaların 30'u tz'de (%31,5), 56'sı pz'de (%58,9), 9 'u ise santral zon ve AFS'de (%9,4) idi. Tz ve pz'deki PIRADS 4-5 lezyonlar, spesmen patolojileri ISUP grade'lerine göre birbiri ile karşılaştırıldı. Tz'de görülen 27 PIRADS 4 ve 5 lezyonun 16 'sı (%59,2) GG1, pz'de ise 50 PIRADS 4 ve 5 lezyonun 9'u (%18) GG1 'di.
Özet (Çeviri)
Objective: The increase in the prevalence of prostate cancer comes to the fore as a societal public health problem. In our study, we aimed to compare the specimen pathology and biopsy results of patients who underwent RRP after 18 quadrant TRUS-bx in terms of tumor distribution and grade, and to investigate the factors that may affect the differences between clinical stage and pathological stage. In addition, it was aimed to compare the PIRADS values of the patients with multiparametric MR imaging among the patients included in the study and the relationship between the tumor and the relationship between the lesion characteristics and upgrade/upstage. Materials-Methods: The specimen pathology of 139 patients who were diagnosed with prostate cancer after 18 quadrant TRUS-bx and underwent RRP, and the pathologies of prostate biopsy performed under transrectal ultrasound guidance were compared in terms of tumor distribution and grade. The compatibility of the results of the patients who underwent mpMRI with the results of the specimens, the factors affecting this compliance, and the relationship with upgrading and upstaging were investigated. Results: 139 patients diagnosed with prostate cancer and undergoing RRP were included in our study. The mean age of the patients was 66.06 ± 5.93, and the mean PSA values were 12.54 ± 10.48. Distribution of biopsy ISUP grades to patients; GG1 was 64 patients (46%), GG2 18 patients (12.9%), GG3 18 patients (12.9%), GG4 27 patients (19.4%), GG5 12 patients (8.6%). Distribution of specimen ISUP grades to patients; GG1 26 (18.7%), GG2 26 (18.7%), GG3 45 (32.4%), GG4 20 (14.4%), GG5 22 (15.8%). An increase in ISUP grades was detected in 49 of the patients (49/139) (35.2%). 123 lobar tumor lesions were detected by biopsy in 76 patients (50.3%), and biopsy detected only one lobe tumor in 63 patients (41.7%) (false negative value 25,3) ix According to mpMRI information of 139 patients; 17 of 91 patients had PIRADS 2- 3 and 74 had PIRADS 4-5 lesions. When radical prostatectomy specimen and MR findings were evaluated together in 91 patients; When we look at the relationship between PIRADS values and the success of the biopsy to catch the lesion, 9 (52.9%) of 17 patients with PIRADS 2-3 lesions were found to have a lesion with biopsy, and 8 (47%) missed the lesion. Lesions were detected by biopsy in 37 (50%) of 74 patients with PIRADS 4-5 lesions and missed in 37 (50%). Detailed mpMRI reports of 55 patients were obtained. Of 55 patients, 26 (41.8%) had a single focus, 14 (25.4%) had 2 focuses, 8 (16.3%) had 3 focuses, 4 (7.2%) had 4 focuses, 6 foci were detected in 3 (5.4%). In total, the mean length of 108 mpMRI foci varied between 13.3611 ±1.161 mm. The mean lesion sizes of the patients with and without upstage were calculated as 12.0556 ±1.069 mm and 18.7333 ±2.83 mm, respectively. A significant difference was found between the two groups (p=0.0012). In the investigation of the factors affecting the false positivity in mpMRI, the surgical specimens were divided into two separate groups as ISUP GG1 and ISUP GG2-3-4-5 according to ISUP GG. While 9 (69.23%) of 13 patients were GG1, 4 (30.7%) were found to be GG2-3-4-5. Although the number of false positive patients was not sufficient to make statistics, those with GG1 pathology constituted 3⁄4 of the total. True positivity rates were GG1 in 28 (29.4%) of 95 patients, and GG2-3-4-5 in 67 (70.53) patients. False positivity rate was statistically significant between the groups (p=0.0046). PIRADS 4-5 lesions in tz and pz and specimen pathologies were compared with each other according to ISUP grades. Of the 27 PIRADS 4 and 5 lesions in tz, 16 (59.2%) were GG1 and 9 (18%) of 50 PIRADS 4 and 5 lesions in pz were GG1.