Radikal prostatektomi uygulanan prostat kanseri tanılı hastalarda PSMA ile yapılan PET-MR sintigrafisinin rolü
The role of PET-MRI scanning in prostate cancer patients WHO underwent radical prostatectomy
- Tez No: 773468
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR AHMET ERÖZENCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda, prostat kanseri tanılı olgularda radikal prostatektomi öncesinde çekilen Multiparametrik Prostat MR ve PSMA PET/MR'ın tümöral alanları, seminal vezikül invazyonunu ve kapsül dışına uzanımı öngörmede başarısı araştırılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Transrektal biyopside prostat kanseri tanısı almış, MpMR ve PSMA PET/MR çekilmiş 26 hastaya, Ocak 2021 ve Eylül 2022 tarihleri arasında radikal prostatektomi yapıldı. Radikal prostatektomi spesmenindeki tümöral alanlar, seminal vezikül invazyonu, prostat dışı uzanım gibi bulgular; MpMR ve PSMA PET/MR görüntüleri ile kıyaslandı. BULGULAR: Hastaların mediyan yaşı 65,42 iken, mediyan PSA değeri 12,49'du. Toplamda 156 kadranın 103'ünde tümör mevcut iken bu alanları yakalamada MpMR'ın duyarlılığı %74,8, özgünlüğü %94,3 idi. PSMA PET/MR'ın ise duyarlılığı %70,9, özgünlüğü %90,6 bulundu. Kapsül dışına uzanımı öngörmede MpMR duyarlılığı %33,33, özgünlüğü %78,57 ilen PSMA PET/MR'ın duyarlılığı %25, özgünlüğü %100 olarak hesaplandı. Seminal vezikül invazyonu için MpMR duyarlılığı %40, özgünlüğü %95,24; PSMA PET/MR'ın ise duyarlılığı %60, özgünlüğü yine %95,24 saptandı. SONUÇ: MpMR ve PSMA PET/MR prostat kanserinin lokal evrelemesinde, tümör lokalizasyonlarını öngörmede güvenilir yöntemlerdir. İki yöntemin istatistiksel olarak birbirine üstünlükleri, çalışmamızda saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In our study, the success of Multiparametric Prostate MRI and PSMA PET/MR performed before radical prostatectomy in predicting tumoral areas, seminal vesicle invasion and extraprostatic extention was investigated. MATERIALS & METHOD: Radical prostatectomy was performed between January 2021 and September 2022 on 26 patients who were diagnosed with prostate cancer by transrectal biopsy and had MpMR and PSMA PET/MRI imaging performed. Findings such as tumoral areas, seminal vesicle invasion and extra prostatic extension in prostatectomy specimens were compared with the MpMRI and PSMA PET/MRI images. RESULTS: The patients' median age was 65.42 and the median PSA value was 12.49. Cancer was present in 103 of a total of 156 quadrants. For the identification of these areas, MpMRI's sensitivity was 74.8% and its specificity was 94.3% while the sensitivity of PSMA PET/MRI was found to be 70.9% and its specificity was 90.6%. For predicting extracapsular extension MpMRI's sensitivity was calculated as 33.33% and its specificity was 78.57% while PSMA PET/MRI's sensitivity was found to be 25% and its specificity was 100%. For predicting seminal vesicle invastion MpMRI's sensitivity was 40% and its specificity was 95.24% while PSMA PET/MRI's sensitivity was 60% and its specificity was, the same as MpMRI, 95.24%. CONCLUSION: MpMRI and PSMA PET/MRI are reliable methods for the local staging of prostate cancer and predicting tumor localization. No statistically significant advantage of either method was identified in our study.