Acil servise başvuran kafa travmalı hastalarda GFAP ve UCH-l1'in sekonder beyin parankim hasarını, 6 aylık morbidite ve mortaliteyi ön görmesinin değerlendirilmesi
Evaluation of gfap and UCH-L1 prediction of secondary brain parenchim damage to 6 months of morbidiity and mortality in head injured patients applying to the emergency department
  1. Tez No: 670485
  2. Yazar: ÜMMÜHAN KARAKAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA ATMACA TEMREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ Travmaların büyük kısmında gerek izole olarak gerekse multisistemik yaralanmaya ek olarak kafa travmaları görülmektedir. Travmatik beyin hasarının tespiti için son dönemlerde biyobelirteçlerin kullanımı gündeme gelmektedir. Çalışmamızda acil servise kafa travmasıyla gelen hastalarda GFAP ve UCHL1 in beyin hasarını ön görme ve acil servisten yatış/taburculuk kararı vermede etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Ayrıca acil servise başvuru anındaki GFAP ve UCHL1 değerlerinin hastane içi mortalite,28 günlük ve 6 aylık takip sonrasındaki mortaliteyi tahmin etme gücünü araştırdık. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmamız 1 Temmuz 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında yapılan prospektif kesitsel gözlemsel tek merkezli bir çalışmadır. Dahil edilme kriterlerini karşılayan 101 hasta ve 49 kontrol grubu ile çalışma yapılmıştır. Hastaların acil servise başvurusunda alınan tam kan sayımı, biyokimya tetkiki, GFAP ve UCH-L1 için bir tüp kan tetkiki, bilgisayarlı beyin tomografisi (BT)'ni inceledik ve hastaların diğer verilerini kayıt altına aldık. Analiz edilen veriler ışığında hastaların GFAP ve UCH-L1 düzeylerini ve 28 günlük ve 6 aylık morbidite ve mortalite durumlarını inceledik. BULGULAR Çalışmaya alınan hastaların %54,7'si erkek ve yaş ortalaması 48,2'ydi. Çalışmamızın iki önemli bulgusu vardır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE Head traumas are seen in most of the traumas, either in isolation or in addition to multisystemic injury. The use of biomarkers for the detection of traumatic brain injury has recently come to the fore. In our study, we aimed to evaluate the effect of GFAP and UCH-L1 on predicting brain damage and making the decision to hospitalize/discharge from the emergency department in patients who came to the emergency department with head trauma. We also investigated the power of GFAP and UCH-L1 values at the time of admission to the emergency department to predict in-hospital mortality and mortality after 28 days and 6 months follow-up. MATERIALS AND METHODS Our study is a prospective cross-sectional observational single-center study conducted between 1 July 2020 and 31 December 2020. The study was conducted with 101 patients and 49 control groups who met the inclusion criteria. We analyzed the complete blood count, biochemistry test, a tube blood test for GFAP and UCH-L1, computerized brain tomography (CT) taken at the patients' admission to the emergency department, and recorded the other data of the patients. We examined the GFAP and UCH-L1 levels of the patients and their 28-day and 6-month morbidity and mortality with the analyzed data. RESULTS 54.7% of the patients included in the study were male and the mean age was 48.2. Our study has two important findings.