Künt kafa travmalı çocuklarda kranial tomografi gerekliliği: PECARN algoritması ve serum s100b ve GFAP düzeyleri
Necessity of cranial tomography in children with blunt head trauma: PECARN algorithm and serum s100b and GFAP levels
  1. Tez No: 862988
  2. Yazar: ÖMER YILMAZ ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KARBUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Kafa travması acil servislere en sık başvuru sebeplerinden biridir. Glasgow koma skalasına göre şiddet sınıflandırılması hafif, orta ve ağır olarak yapılan kafa travmaları çoğunlukla herhangi bir klinik bulguya sebep olmayacağı gibi ciddi beyin yaralanmalarına ve ölümlere yol açabilmektedir. Kafa travmaları hastaların değerlendirilmesinde altın standart tanı yöntemi olarak beyin bilgisayarlı tomografi (BBT) kullanılsa da özellikle çocuk hasta grubunda yüksek radyasyon maruziyeti nedeniyle kullanımının azaltılması için alternatif yollar araştırılmaktadır. Çalışmamızda Pediatric Emergency Care Applied Research Network (PECARN) klinik karar algoritması ve serum biyobelirteçlerinden S100B ve glial fibriller asidik protein (GFAP) kullanılarak gereksiz BBT çekimlerinin önüne geçilerek radyasyon maruziyetinin azaltılması hedeflenmektedir. GEREÇ-YÖNTEM: Çalışmamıza 88 kafa travmalı hasta ve 88 gönüllü kontrol grubu toplamda 176 çocuk dahil edildi. Kafa travması sonrasında ilk 3 saatte acil servise başvuran hasta ve gönüllüler PECARN algoritmasına göre değerlendirildi ve S100B ve GFAP örnekleri için kan alındı, sonradan çalışılmak üzere -80°C'de saklanmak üzere serumları ayrıldı. BULGULAR: Çalışmamızda hasta grubuna uygulanan PECARN algoritmasının BBT bulgusu varlığını öngörmedeki sensitivitesi % 100,0 ve spesifitesi %17,9 olarak belirlendi. Hasta grubunda S100B proteinin ortancası 407,6 (109,5-12668,3) ng/L ve GFAP değeri ortancası 1,85 (0,52-11,2) pg/ml olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION-OBJECTIVE: Head trauma is one of the most common reasons for admission to emergency departments. Head traumas, which are classified as mild, moderate and severe according to the Glasgow Coma Scale, usually do not cause any clinical findings and can lead to serious brain injuries and death. Although cranial computed tomography (CCT) is the gold standard diagnostic method for evaluating patients with head traumas, alternative approaches are being sought, particularly in the pediatric patient group, to reduce the use of CCT scans due to high radiation exposure. Our study aims to reduce unnecessary CCT scans and minimize radiation exposure by employing the PECARN clinical decision algorithm and serum biomarkers such as S100B and GFAP. MATERIALS AND METHODS: Our study included 88 patients with head trauma and 88 volunteers as the control group. Patients presenting to the emergency department within the first 3 hours after head trauma and volunteers were evaluated according to the PECARN algorithm, and samples for S100B and GFAP were collected. RESULTS: In our study, PECARN algorithm predicted the presence of CCT findings in the patient group with a sensitivity of 100.0% and a specificity of 17.9%. The median S100B protein level in the patient group was calculated as 407.6 (109.5-12668.3) ng/L, and the median GFAP level was 1.85 (0.52-11.2) pg/ml.