Serviksin premalign hastalığı nedeniyle soğuk konizasyon yapılan olgularda cerrahi sınır pozitifliğini etkileyen klinik, kolposkopik, histopatolojik değişkenler ve izlem sonuçları
Clinical, colposcopic, histopathological variables affecting surgical margin position in case with cold conization due to premalign disease of the cervi̇x, and follow-up results
- Tez No: 670486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA KAYIKÇIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Giriş ve Amaç: Serviksin premalign lezyonu nedeniyle soğuk konizasyon yapılan hastaların cerrahi sınır pozitifliğini etkileyebilen klinik, kolposkopik, histopatolojik değişkenlerin değerlendirilmesi ve soğuk konizasyon planlanan hastalarda hastaların demografik ve klinik özellikleri, kolposkopi bulgularına bakarak yapılacak cerrahi işlemde sınır pozitifliği olasılığını azaltmak için ne yapılabilir, nelere dikkat etmek gerek sorularına cevap bulunması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya, Eylül 2010 ve Haziran 2019 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde serviksin premalign lezyonu nedeniyle eksizyonel prosedür olarak soğuk konizasyon yapılan 383 hasta dahil edildi. Ayrıca cerrahi sonrası bu hastalar takiplerine T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde devam etmişlerdir. Bulgular: Çalışmaya alınan kadınların yaş ortalaması 41,94±8,61 ve hastaların 289'u (%75,5) premenopoz, 94'ü (%24,5) postmenopoz dönemde idi. Çalışmaya dahil edilen 383 hastanın 75'inde (%19,6) cerrahi sınır pozitif, 308'inde (%80,5) cerrahi sınır negatifti. Cerrahi sınır negatif olan hastaların yaş ortalaması 41,46±8,28; cerrahi sınırın pozitif olduğu hastalarda 44,21±9,59 idi ve cerrahi sınırın pozitif olduğu hastaların yaş ortalaması negatif olanlardan anlamlı olarak daha yüksekti (p=0,011). Menopoz öncesi dönemdeki hastaların %15,9'unda, menopoz sonrası dönemde %30,9'unda cerrahi sınır pozitif idi. Menopoz durumuna göre cerrahi sınır pozitifliği oranında anlamlı fark saptandı (p=0,002).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to evaluate the clinical, colposcopic and histopathological variables that may affect surgical margin positivity in patients who underwent cold conization due to premalignant lesion of the cervix. We tried to understand what can be done to reduce the possibility of positive margins in the surgical procedure by paying attention to the demographic and clinical characteristics of the patients, who scheduled for cold conization. We also tried to illustrate what should be taken into account with regard to surgical procedure and colposcopy findings. Materıals and Methods: A total of 383 women who applied to Etlik Zubeyde Hanim Health Training and Research Hospital between September 2010 and June 2019 for cold conization as an excisional procedure due to a premalignant lesion were included in this retrospective study. In addition, the post-surgical follow-ups of these patients were carried out in our hospital. Results: The mean age of the women included in the study was 41.94±8.61, and 289 (75.5%) of the patients were premenopausal and 94 (24.5%) were postmenopausal. Surgical margin was positive in 75 (19.6%) of 383 patients included in the study, and surgical margin was negative in 308 (80.5%). The mean age of patients with negative surgical margins was 41.46±8.28, and 44.21±9.59 years in patients with positive surgical margins. The mean age of patients with positive surgical margins was significantly higher than those with negative margins (p=0.011). Surgical margins were positive in 15.9% of patients in the premenopausal period and in 30.9% in the postmenopausal period. A significant difference was found in the rate of surgical margin positivity according to menopause status (p=0.002).