HPV testi pozitif olan kadınlarda servikal sitolojik taraması ASC-US olan hastaların Kolposkopik İndeks sonuçları ile histopatolojik sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of Colposcopic Index results and histopathological results of patients with ASC-US cervical cytological screening in HPV test positive women
  1. Tez No: 842431
  2. Yazar: ŞEVVAL NİSA İKİZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEZİBAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışma; HPV pozitif servikal sitolojisi ASCUS olan kadınlarda kolposkopik muayenede, Reid indeksi ve İsveç skorlaması kullanılarak yapılan öngörünün, histolojik sonuçla arasındaki uyumu araştırmayı hedeflemektedir. Çalışmamızda amaç sitoloji sonucu ASCUS olarak değerlendirilen, HPV DNA taraması pozitif olan hastaların kolposkopisinde, İsveç Skoru ve Reid İndeksi gibi kolposkopik skorlama sistemleri kullanarak yorumlamak; bu kolposkopik indekslerin tahmin ettiği servikal intraepitelyal neoplazi derecesini, hastaların nihai servikal patoloji sonucu ile karşılaştırmak; bazı HPV tiplerinin ve birden fazla HPV tipinin pozitifliğinin servikal premalign lezyonları veya invaziv patolojiyi tanımadaki etkinliği ve kolposkopiye yönlendirilmesinin gerekliliğini araştırmaktır. HPV DNA testi pozitif servikal sitoloji sonucu ASCUS olan hastalarda, kolposkopik inceleme yapmanın servikal premalign lezyonları yakalama ihtimalimizi ne kadar artırdığını belirlemek ve ayrıca iki farklı kolposkopik skorlama sistemini karşılaştırarak birbirlerine üstünlüklerini tespit etmek de amaçlarımız arasındadır. Gereç ve Yöntem: Çalışma retrospektif çalışma olarak tasarlandı. 2020-2023 yılları arasında, Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Kolposkopi Polikliniğine başvuran 30-65 yaş arası HPV testi pozitif smear sonucu ASCUS olan hastalar seçilerek hastanemiz probel sisteminden yaş, medeni durum, okuryazarlık durumu, HPV tiplendirilmesi (HPV 16 ,18 diğer riskli tipleri ve düşük riskli tipler şeklinde) gibi veriler kaydedildi. Kolpofotoğraflar taranarak yapılan histolojik tahmin, kolposkopik Reid İndeksi ve İsveç skorlaması kullanılarak yapıldı. Bu skorlama sistemlerindeki puanlamalara göre, kolpofotoğraflardan hastaların tahmini puanları ve puan aralıkları belirlendi. Bu puan aralıklarının ifade ettikleri servikal intraepitelyal neoplazi derecesi belirlendi. Histopatoloji sonuçları ise bening lezyonlar, skuamoz intraepitelyal neoplaziler (CIN 1, CIN 2, CIN 3), malign lezyonlar şeklinde sınıflandırıldı. Reid indeksi ve İsveç skorlaması kullanırak yapılan puanlama ile hastaların histopatoloji sonuçlarının karşılaştırılması hedeflendi. Bu şekilde kolposkopinin sitolojisi ASCUS, HPV DNA tarama testi pozitif olan hastalardaki histopatoloji sonucunu tahmin edebilmedeki etkinliği, ayrıca kolposkopik tahmin ile nihai histolojik tanı arasındaki korelasyon araştırıldı. Bulgular: Çalışma 2020-2023 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesinde toplam 141 olguyla yapılmıştır. Çalışmaya katılan olguların yaşları ortalama 42,93±8,49 olarak saptanmıştır. Olguların patoloji sonucu incelendiğinde; %0,7'sinin adenokarsinom, %23,4'ünün CIN1, %7,8'inin CIN2, %5'inin CIN3, %15,6'sının kronik servisit, %36,9'unun normal serviks dokusu ve %10,6'sının squamoz metaplazi olduğu gözlemlenmiştir. İndeks sonuçları ile patolojilerin karşılaştırılmasında Reid indeksi yapılarak puan aralığı 0-2 arasında tespit edilen hastalarda, bening histopatolojik sonuç olma olasılığı istatistiksel olarak anlamlı saptamıştır. Aynı zamanda bening lezyonların Reid indeks skorunun 3-4 ve 5-8 puanlarında olma olasığı da düşük saptanmıştır. Bu bulgu Reid indeks skorunun bening lezyonları tespit etmede güvenilir bir skorlama sistemi olduğunu göstermektedir. İsveç skorlaması yapılarak 0-4 puan aralığında tespit edilen hastaların bening histopatolojik sonuç olma olasılığı istatistiksel olarak anlamlı saptamıştır. Aynı zamanda bening lezyonların İsveç skorunun 5-6 ve 7-10 puanlarında olma olasılığı da düşük saptanmıştır. Ancak hasta sayımızın yetersiz olması ve çalışmaya sadece servikal sitoloji sonucu ASCUS olan hastaları dahil etmemiz nedeniyle kolposkopik indekslerin yüksek dereceli CIN' ı tespit etmede kullanılması konusunda değerlendirme yapamadık. Ayrıca HPV 16 ve 18 pozitifliğinde oluşabilecek servikal patolojileri tahmin etmede İsveç skorlamasının, Reid indeksine göre daha başarılı olduğunu tespit ettik. Sonuç: Kolposkopik skorları kullanarak elde ettiğimiz sonuçlarda hem Reid indeksi hem de İsveç skorlaması kullanılarak yapılan kolposkopik tahminin özellikle bening sonuçlara yönlendirmede anlamlı olduğunu kaydettik. Ayrıca HPV 16 ve 18 pozitifliğinde oluşabilecek servikal patolojileri tahmin etmede İsveç skorlamasının, Reid indeksine göre daha başarılı olduğunu tespit ettik ancak bu konuda daha fazla hasta sayısı ile daha kapsamlı çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the concordance between the prediction made by using Reid index and Swede scoring on colposcopic examination and the histological result in women with HPV positive cervical cytology ASCUS. The aim of our study was to interpret the colposcopic scoring systems such as Swede Score and Reid Index in colposcopy of patients with positive HPV DNA screening whose cytology result was evaluated as ASCUS; to compare the degree of cervical intraepithelial neoplasia predicted by these colposcopic indices with the final cervical pathology result of the patients; to investigate the necessity of some HPV types and positivity of more than one HPV type to identify cervical premalignant lesions or invasive pathology and to investigate the necessity of referral to colposcopy. We also aimed to determine how much colposcopic examination increases the probability of detecting cervical premalignant lesions in patients with a positive HPV DNA test and a positive cervical cytology result of ASCUS and to compare two different colposcopic scoring systems to determine their superiority over each other. Material and Methods: The study was designed as a retrospective study. Between 2020 and 2023, patients aged 30-65 years who applied to Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hospital, Department of Obstetrics and Gynaecology, Colposcopy Outpatient Clinic were selected and data such as age, marital status, literacy status, HPV typing (hpv 16, 18 other risky types and low-risk types) were recorded from the probel system of our hospital. Histological estimation by scanning the colpophotographs, colposcopic Reid Index and Swede scoring were used. According to the scores in these scoring systems, the estimated scores and score ranges of the patients were determined from the colposcopies. The degree of cervical intraepithelial neoplasia expressed by these score ranges was determined. Histopathological results were classified as benign lesions, squamous intraepithelial neoplasia (CIN 1, CIN 2, CIN 3) and malignant lesions. The aim was to compare the histopathological results of the patients by using Reid index and Swede scoring. In this way, the effectiveness of colposcopy in predicting the histopathology result in patients with ASCUS cytology, HPV DNA screening test positive, and the correlation between colposcopic prediction and final histological diagnosis were investigated. Results: The study was conducted with a total of 141 patients in Health Sciences University Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hospital between 2020 and 2023. The mean age of the patients who participated in the study was 42.93±8.49 years. When the pathology results of the cases were examined; 0.7% were adenocarcinoma, 23.4% were CIN1, 7.8% were CIN2, 5% were CIN3, 15.6% were chronic cervicitis, 36.9% were normal cervix tissue and 10.6% were squamous metaplasia. In the comparison of index results and pathologies, the probability of benign histopathological results was found to be statistically significant in patients whose score range was determined between 0-2 by Reid index. At the same time, the likelihood of benign lesions in Reid index scores of 3-4 and 5-8 was found to be low. This finding shows that the Reid index score is a reliable scoring system for detecting benign lesions. The likelihood of benign histopathological results was statistically significant in patients with Swede scoring between 0-4 points. At the same time, the probability of benign lesions in 5-6 and 7-10 points of the Swede score was found to be low. However, we could not evaluate the use of colposcopic indices in detecting high-grade CIN due to the insufficient number of patients and the fact that we included only patients with ASCUS as a result of cervical cytology. We also found that Swede scoring was more successful than Reid index in predicting cervical pathologies that may occur in HPV 16 and 18 positivity. Conclusion: In the results we obtained using colposcopic scores, we noted that colposcopic prediction using both Reid index and Swede scoring was significant especially in directing to benign results. We also found that Swede scoring was more successful than Reid index in predicting cervical pathologies that may occur in HPV 16 and 18 positivity, but more comprehensive studies with a larger number of patients are needed in this regard.