Ortadoğu ülkeleri'nin Türkiye'ye yönelik turizm taleplerini belirleyen faktörler: Seçilmiş ülkeler için karşılaştırmalı bir analiz (2000-2018)
Requests for middle east country Turkey factors determine tourism: a comparative analysis for selected countries (2000-2018)
- Tez No: 670507
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA VİLDAN SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2000-2018 yılları arasında, seçilmiş Orta Doğu Ülkeleri için Türkiye ye yönelik turizm talebini belirleyen faktörleri karşılaştırmalı olarak analiz etmektir. Araştırmaya Ortadoğu Ülkelerinden Türkiye' ye en çok turist gelen İran, Irak, Suudi Arabistan' ile Körfez Ülkeleri'nden Katar, Bahreyn, Dubai, Birleşik Arap Emirlikler'i dahil edilmiştir. Bulgular bu ülkelerden gelen 50 turistle yapılan görüşmelerden elde edilmiştir. Elde edilen bulgular tartışılmıştır. Bu araştırmanın temel sonucu Orta Doğu ülkelerindeki siyasi istikrarsızlık ve iç savaşın, Türkiye'ye gelen turistlerin sayısını önemli ölçüde artırmasıdır. Bu ülkelerden gelen turist sayısı ve 2017'de% 44 oranında bir önceki yıla göre yükselmiştir. Ayrıca, Türkiye' de nispi olarak fiyatların ucuz oluşu, yakınlığı, coğrafi zenginliği, iklim çeşitliliği de seçili ülkelerden Türkiye' ye gelen turist sayısının artmasında etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the determinants of tourism demand to Turkey, for selected Middle East Countries over the period 2000-2018, The findings are obtained from interviews with 50 inbound tourists who arrival in Turkey from Iran, Iraq, Saudi Arabia, Qatar, Bahrain, Dubai, United Arab Emirates. The main result of this research is that the political instability and civil war in the Middle East Countries had increased inbound tourists to Turkey significantly. The number of inbound tourists has rose % 44 in the 2017. We also discuss the effects of cheap price, income, and common cultural values and health tourism regulations on tourism demand in Turkey from these countries. .