Açlık ve tokluk durumunda yapılan submaksimal aerobik egzersizin substrat oksidasyonuna etkisi
The effect of submaximal aerobic exercise on substrate oxidation in fasting and postprandial conditions
  1. Tez No: 670506
  2. Yazar: ASLIHAN NEFES
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplum Beslenmesi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı; sporcularda farklı günlerde yapılan submaksimal aerobik egzersizin açlık durumunda (AD) ve tokluk durumunda (TD) substrat oksidasyonuna etkisini incelemektir. Bu çalışmaya, 18-25 yaş arasında 13 erkek futbolcu katılmış ve çalışma birer hafta aralıklarla üç aşamada gerçekleştirildi. Çalışmanın birinci aşamasında sporculara idrar analizi, antropometrik ölçümler, dinlenme metabolik hızı, vücut kompozisyonu ölçümleri yapıldı ve diyetisyen tarafından tez anketi uygulandı. Daha sonra standart kahvaltı verilerek maksimum oksijen tüketim kapasiteleri ölçüldü. İkinci aşamada, 12 saatlik açlık durumunda 60 dakika submaksimal aerobik egzersiz yaptırıldı. Üçüncü aşamada ise postprandiyal ikinci saatte 60 dakika Submaksimal aerobik egzersiz yaptırıldı. Her üç aşamada aerobik kapasite gaz analizörü ile değerlendirildi. Çalışmanın ikinci ve üçüncü aşamaları öncesi besin tüketim kayıtları alındı ve Beslenme Bilgi Sistemi (BeBİS) programıyla analiz edildi. Egzersiz öncesi ve egzersiz günü; enerji, karbonhidrat, protein ve yağ alımları AD ve TD birbirine benzer bulundu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of study was to investigate the effect of submaximal aerobic exercise performed in different days on substrate oxidation in fasting and postprandial conditions.13 male football players, aged between 18-25, included in this study. The study was carried out in three stages with a one-week intervals. In the first stage, urine analysis, anthropometric measurements, resting metabolic rate, body composition measurements were made and the thesis questionnaire was applied by a dietitian. After that, standard breakfast was given and maximum oxygen consumption capacities were measured. In the second stage, athletes were performed 60 minutes of submaximal aerobic exercise in 12 hours of fasting condition. In the third stage, athletes were performed 60 minutes of submaximal aerobic exercise in postprandial 2nd hour condition.Aerobic capacity was evaluated with a gas analyzer in all three stages. Before the second and third stages, food consumption records were taken and analyzed with the BeBIS program. Pre-exercise and exercise day; energy, carbohydrate, protein and fat intakes fasting and postprandial condition were similar(p>0.05).