Orta Asya ülkelerinde ekonomik büyüme , enerji yoğunluğu ve karbon emisyonu
Economic growth, energy intensity and carbon emission in Central Asian countries
  1. Tez No: 670527
  2. Yazar: WANILLA KARIMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL DELİKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, Orta Asya ülkelerinde (Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan) ekonomik büyüme, enerji yoğunluğu, ekonomik büyüme ve karbon emisyonu arasındaki ilişki 1994-2014 dönemi panel veri kullanılarak analiz edilmektedir. Ekonomik büyüme ve belirleyicileri için dört ülkenin verileri kullanılarak sabit etkiler panel tahminlemesi yapılmıştır. Türkmenistan'ın verilerine tam ulaşılamadığı için modele dahil edilmemiştir. Ekonomik büyüme üzerinde tüm açıklayıcı değişkenlerin etkisi istatistiki olarak anlamlı ve pozitif yönlü olarak tahmin edilmiştir. Ekonomik büyüme karbon emisyonu ilişkisini içeren beş ülkenin (Türkmenistan dahil) panel verilerine dayalı ikinci model sonuçlarına göre karbon emisyonu üzerinde enerji kullanımı ve nüfus değişkenlerinin etkisi istatistiki olarak anlamlı ve pozitif yönlü iken ekonomik büyüme değişkeni ise istatistiki olarak anlamlı ancak negatif etkiye sahip olduğu tahmin edilmiştir. Ekonomiler büyürken karbon emisyonu azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between economic growth, energy intensity, relationship between economic growth and carbon emissions in Central Asian countries (Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan and Uzbekistan) are analyzed econometrically. The findings of the study are based on panel data for the 1994-2014 period. A fixed impact panel estimate was used for economic growth and its determinants with data from four countries. Since Turkmenistan's data is not fully accessible, it has been excluded from this model. In this model, the effect on economic growth of all the explanatory variables are statistically significant and positive. According to the findings of the second model based on the data of five countries (including Turkmenistan) including economic growth and carbon emission, the effect of energy use and population variables on carbon emission is statistically significant and positive, while the economic growth variable has a statistically significant but it has a negative effect.