İnovasyon stratejisi seçiminde örgüt yapısının etkileri
The effects of organizational structure on the selection of innovation strategy
- Tez No: 670573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ÇAPRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yönetim ve organizasyon alanında örgüt yapısı ve strateji ilişkisi üzerinde durulan önemli bir konu olarak karşımıza çıkmakla beraber mevcut çalışmaların ışığında örgüt yapısı ile örgütün izlediği stratejinin bir uyum içinde olması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Stratejilerin ve örgüt yapılarının karşılıklı olarak birbirlerini etkilemeleri nedeniyle planlanan stratejilerin başarıya ulaşması için yapıları tarafından desteklenmeleri gerekmektedir. Bu sayede örgütler stratejileriyle hedefledikleri noktaya ulaşabileceklerdir. Diğer taraftan gelişen teknolojilere ve pazar şartlarına ayak uydurmak isteyen ve rekabette hayatta kalmak isteyen örgütlerin inovatif faaliyetlerde bulunmaları bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu faaliyetlerin başarısı ve sürekliliği ise önceden planlanarak bir strateji olarak benimsenmelerine bağlıdır. Bu bağlamda örgütlerin yapıları ile inovasyon stratejileri arasındaki ilişkinin incelenmesi de önem kazanan bir konu haline gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The relationship between organizational structure and strategy appears to be an important issue emphasized in the field of management and organization, but in the light of existing studies, it has emerged that the organizational structure and the strategy followed by the organization should be in harmony. Because strategies and organizational structures interact with each other, the planned strategies need to be supported by their structures in order to succeed. In this way, organizations will be able to reach the point they aim with their strategies. It has become a necessity for organizations that want to keep up with developing technologies and market conditions and want to survive in competition, to engage in innovative activities. The success and continuity of these activities depends on their pre-planning and adoption as a strategy. In this context, examining the relationship between the structures of organizations and innovation strategies becomes an important issue.