Okul müdürlerinin dönüşümcü liderlik stillerinin okullarındaki yenilik yönetimine etkisinde öğrenen örgüt ve yetenek yönetiminin rolü
The role of learning organization and talent management in the effect of the transformational leadership styles of school principals on innovation management in their schools
- Tez No: 670664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİHA ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu araştırma mesleki ve teknik anadolu liselerinde görev yapan öğretmenlerin algılarına göre kendi okul müdürlerinin dönüşümcü liderlik düzeyleri, okullarının öğrenen örgüt olma, yetenek yönetimi ve yenilik yönetimi düzeylerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmanın diğer amacı, ilgili değişkenlerin öğretmenlerin mesleki (branş, katıldığı hizmet içi eğitim sayısı, aldığı belge sayısı) ve okul müdürlerinin bazı özelliklerine (cinsiyet, eğitim yönetimi eğitimi, sendika üyelik durumu) göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini tespit etmektir. Okul müdürlerinin dönüşümcü liderlik düzeylerinin yenilik yönetimine etkisinde öğrenen örgüt ve yetenek yönetiminin aracılık rolünü incelemek ise araştırmanın son amacıdır. Çalışma, İzmir iline bağlı merkez 11 ilçede bulunan mesleki ve teknik anadolu lisesinde yapılmıştır. Örneklem olarak, 2018-2019 eğitim öğretim yılında görev yapan 30 resmi mesleki ve teknik anadolu lisesi müdürü ve 562 öğretmen alınmıştır. Çalışmanın amacına ve yaklaşımına uygun olarak veriler nicel araştırma yöntemi ile oluşturulmuştur. Araştırma verilerini toplamak için Okul Müdürlerinin Liderlik Stilleri, Okullarda Öğrenen Örgüt, Eğitimde Yetenek Yönetimi ve Okullarda Yenilik Yönetimi Ölçekleri olmak üzere toplam dört ölçek kullanılmıştır. Verilerin tanımlanması ve analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), LSD, doğrulayıcı faktör analizi, Yapısal Eşitlik Modellemesi (Path diyagramı ve uyum indeksleri) kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 23,0 ve AMOS programları ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, öğretmen algılarına göre okul müdürlerinin dönüşümcü liderlik stilleri düzeylerinin çok seyrek düzeyinde, okullarının öğrenen örgüt olma düzeylerinin büyük ölçüde katılıyorum düzeyinde, yetenek yönetimi düzeylerinin sıklıkla düzeyinde ve yenilik yönetimi düzeylerinin çok katılıyorum düzeyinde olduğunu göstermiştir. Araştırmaya katılan öğretmenlerin algılarına göre okul müdürlerinin dönüşümcü liderlik düzeyleri, okullarının öğrenen örgüt olma düzeyleri, yetenek ve yenilik yönetimi düzeyleri öğretmenlerin katıldığı hizmet içi eğitim sayısına, aldığı belge sayısına, okul müdürünün eğitim yönetimi eğitimine göre anlamlı farklılık göstermemektedir. İlgili değişkenler öğretmenlerin branşına, okul müdürünün cinsiyetine ve okul müdürünün sendika üyelik durumuna göre anlamlı farklılık göstermektedir. Araştırma bulguları, öğretmen algılarına göre okul müdürlerinin dönüşümcü liderlik düzeyleri ve yenilik yönetimi düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğunu ve okulların öğrenen örgüt olma özelliği ve yetenek yönetiminin, okul müdürlerinin dönüşümcü liderliğinin yenilik yönetimine etkisinde kısmi aracılık rolünün olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the vocational technical high school teachers' own principals' levels of transformational leadership, their schools' being a learning organization, talent management and innovation management according to teachers' perceptions. Another aim of the study is to state whether the relevant variables indicate meaningful difference according to teachers' professional (branch, in-service training numbers attended, number of certificates) and school principals' certain features (gender, educational administration training, union membership). The last aim of the study is to analyze the mediating role of learning organization and talent management in the effect of transformational leadership levels of school principals in innovation management. The study was carried out in vocational technical anatolian high schools located in 11 central towns of İzmir. 30 state principals of vocational technical high schools and 562 teachers working in these schools in the educational year of 2018-2019 were taken as sample. Quantative research method was made use of in accordance with the aims and approaches of the study. The research data was collected with Okul Müdürlerinin Liderlik Stilleri Scale, Okullarda Yenilik Yönetimi Scale, Okullarda Öğrenen Örgüt Scale and Okullarda Yenilik Yönetimi Scale. Arithmetic mean, standard deviation, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), LSD, confirmatory factor analysis and structural equation modeling (Path diagram and fit indices) were used to identify and analyze the data. The data gathered was analyzed with programs of SPSS 23.0 and AMOS. According to the findings, it is determined that according to the perceptions of the teachers, transformational leadership levels of the principals are at a very rare level, schools' being a learning organization levels are at majorly agree level, talent management levels are at frequently level and innovation management levels of the school principals are at a highly agree level. According to the perceptions of the teachers in the study, transformational leadership levels, their schools' being a learning organization, talent management and innovation management levels of the school principals indicate no meaningful difference according to in-service training numbers attended, number of certificates, principals' educational administration training. Relevant variables indicate meaningful difference according to teachers' branch, principals' gender and principals' union membership. Study findings indicate that there is a meaningful relationship between the transformational leadership levels of school principals and their innovation management levels, and their schools' being a learning organization and talent management have a partial mediation role in the effect of the transformational leadership of school principals to innovation management.