Facilitating online education during the COVID-19 pandemic: Challenges & opportunities
COVID-19 pandemisi sırasında uzaktan eğitimi kolaylaştırmak: Zorluklar & fırsatlar
- Tez No: 670665
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İVO OZAN FURMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Global Covid-19 pandemisi sebebiyle, izolasyon süresi boyunca uzaktan eğitim sistemine geçilmesi hem eğitimciler hem de öğrenciler üzerine çeşitli olumsuzluklar bıraktı. Bu süreçte fiziksel eğitim metotlarının uzaktan eğitime adapte edilememesi, uzaktan eğitime yönelik yeni öğrenme süreçlerinin hazırlanamaması özellikle öğrenciler üzerinde öğrenme deneyimine yönelik bir baskı ve tansiyon yarattı. Bu çalışmada, uzaktan eğitimde verimli ve sürdürülebilir sistemlerin ve deneyimlerin tasarlanabilmesi için kolaylaştırıcı ve eğitmen rolleri incelenerek, dijital deneyimlerde faydalanılabilecek önemli yetkinliklerin önerilmesi amaçlandı. Kolaylaştırıcılığın gücüne inanan bir 21.yüzyıl yaratıcı hizmetler organizasyonu olan ATÖLYE bünyesinde, pandemi dönemiyle birlikte ortaya çıkan yeni iş modeli ATÖLYE Akademi'ye ait“Kolaylaştırıcılık Buluşmaları”etkinlik serisi, niyeti ve süreç tasarım şekli göz önünde bulundurularak vaka çalışması olarak seçildi. Kolaylaştırıcılık Buluşmaları katılımcıları ile derinlemesine mülakatlar ve etkinlik sırasında gözlemler gerçekleştirilerek en sürdürülebilir uzaktan öğrenme deneyimi üzerine analizler gerçekleştirildi. Kolaylaştırıcılık Buluşmaları ile ilgili açıklamalar ve detaylı kapsam“Introducing the Case Study”kısmında kapsandı.“Findings & Analysis”kısmında hem derinlemesine mülakatlardan hem de“Kolaylaştırıcılık Buluşmaları”gözlemlerinden elde edilen, uzaktan eğitimde olumlu ve olumsuz etkilere sebebiyet veren deneyimleri kapsayan veriler analiz edildi. Uzaktan eğitimde, eğitmen rolünün kolaylaştırıcılık yetkinlikleri kazanması aracılığıyla tasarlanabilecek sürdürülebilir deneyimler önerildi.
Özet (Çeviri)
Due to the global COVID-19 pandemic, the transition to“distance learning”during the isolation period, has had various negative impacts on both educators and students alike. In this process, the inability to adapt physical education methods to distance education, and the inability to prepare new learning processes for distance education, has led to pressure and tension being exerted on the learning experience; this rings especially true for students. This study has aimed to examine the roles of facilitators and instructors in designing efficient and sustainable systems as well as experiences, for distance education, and to suggest important competencies that can be used in digital experiences. The event series named“Facilitation Meetups”, organized by ATÖLYE, has been selected as a case study; its intention and process design have been considered throughout. ATÖLYE is a community-powered creative services organization that places an Academy and a Strategic Design Studio within a vibrant Creative Hub, defining itself as“a 21st century creative services organization that believes in the power of facilitation.”For the sake of this article, I will focus on primarily ATÖLYE Academy, which I am a part of. ATÖLYE Academy offers learning programs that equip individuals and teams with skills in creative leadership, radical collaboration and systemic design. In-depth interviews with the participants of the Facilitation Meetups were carried out, and observations during the events were noted in order to analyze the most sustainable distance learning experience. Explanations and detailed coverage of the Facilitation Meetups are covered in the“Introducing the Case Study”section. In the“Findings & Analysis”section, the data obtained from both in-depth interviews and participatory observations during“Facilitation Meetups”, including experiences that cause both positive and negative effects in distance education, were analyzed. Possible sustainable experiences in distance education are proposed, stating that these can be designed through the instructor role gaining facilitation competencies.