Tam zamanında üretim ortamında tedarikçi seçimi ve kafile büyüklükleri için çok ölçütlü karar desteğinin Kalibre Boru A. Ş. 'de uygulanması
An aplication of multi-criteria decision support for supplier selection and party qualitities in just in time environment at Kalibre Boru A.Ş.
- Tez No: 67070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN ALADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tam Zamanında Üretim ve Tam Zamanında Tedarik Son yıllarda Japon üretim yönetimi yaklaşımlarının giderek artan başarıları bu yaklaşımların Japonya dışındaki üretim ortamlarında da uygulanabilir olup olmadığı konusunda oldukça ilgi uyandırmıştır. Bu yaklaşımlar içinde gerek araştırmacıların gerekse uygulamacıların diğer yaklaşımlara göre daha çok ilgisini çeken bir tanesi ilk olarak Japonya 'da Toyota Fabrikasında uygulamaya konan ve daha sonra batıda bazı işletmeler tarafından benimsenen Tam Zamanıda Üretim sistemi olmuştur. Bu sistemin gerek Japonya gerekse Japonya dışı uygulamalarında elde edilen çarpıcı sonuçlar, ülkemiz uygulamacılarının konuya ilgi duymasına yol açmış ve otomotiv sektörünün öncülüğünde ilk kez Tam Zamanında Üretim uygulamaları Türkiye' de başlamıştır. Müşteri tercihleri ve müşteri memnuniyetini ön plana çıkaran bir üretim ve hizmet anlayışı rekabetin dünya ölçeğinde seyrini değiştirmektedir. Müşteriye istenilen kalitede ve tam zamanında ürün ve hizmet sunmak firmaların ana hedefi olmaktadır. Bir firmanın Tam Zamanıda Üretim uygulamasına geçebilmesi için ilk önce yan sanayisinin yani tedarikçilerinin çok sağlam olması gerekmektedir. Yan sanayisi sağlam olan firmalar müşteriden gelen talep karşısında zor duruma düşmeyeceğinden bu sistemi uygulamaları daha kolay olacaktır.
Özet (Çeviri)
Just In Time and Just In Procure In recent years, successful implementation of production management approaches concerns whether these could be implemented at production environments outside Japanese. One of these approaches know as just in time concerns either researcher or performers more than the others, which was implemented at Toyota plant in Japanese for initial and then it has been claimed by western companies. After remarkable results of this system that are either inside Japanese or outside Japanese, our performens were interested in these system and automtive Industry get implementations of just in time started in Turkey. Manufacturing and serving perceptive focusing on customer expections and customer satisfaction has been changing global competitive criteries serving products that are in expected quality and in expected time to customer has become the main goal of companies. The suppliers of a company have to be reliable to implement just in time approach. The company that have reliable suppliers could meet customer 's orger easily, therefore they implement just in time system easily.