Substrat tümleşik dalga kılavuzu temelli çift bantlı bant geçiren filtre tasarımı
Substrate integrated waveguide based dual band bandpass filter design
- Tez No: 827604
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektromanyetik Alanlar ve Mikrodalga Tekniği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Elektromanyetik spektrumun geniş olmasına rağmen haberleşme için kullanılan frekans bantlarının dar olması sistemlerde kullanılan filtrelerin önemini artırmaktadır. Buna ek olarak, 4G ve 5G haberleşme sistemlerindeki gelişmeler ve yenilikler kompakt boyutlu, düşük maliyetli ve yüksek seçiciliğe sahip filtrelerin gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bu gelişmeler ve gereklilikler kapsamında hem 4G hem de 5G frekans bantlarında aynı anda filtreleme yapabilen bileşenler, telekomünikasyon alanında ciddi bir rol oynamaktadır. Bu tezde, 4G ve 5G haberleşme sistemlerinde yer alan frekans bantlarında bant geçiren fitre, Substrat Tümleşik Dalga Kılavuzu – Substrate Integrated Waveguide (SIW) ve Tümler Yarıklı Halka Rezonatörü – Complementary Split Ring Resonator (CSRR) teknolojileri kullanılarak tasarlanmıştır. Tasarımda bu teknolojilerin kullanılmasının ana sebebi, diğer yöntemler ile karşılaştırıldığında görece daha düşük boyutta, yüksek performansta ve düşük maliyette bir çözüm olmasıdır. Bu tasarımdaki analizler ve simülasyonlar CST Microwave Studio kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma esnasında simülasyon sonuçları analiz edilerek tartışılmış ve en iyi sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the electromagnetic spectrum is broad, the narrow frequency bands used for telecommunications increase the significance of filters used in systems. Additionally, the advancements, and innovations in 4G and 5G communication systems reveal the requirement of filters that are compact, low-cost, and highly selective. Components that can filter both 4G and 5G frequency bands simultaneously play a significant role in telecommunication applications. In this thesis, bandpass filters for frequency bands in 4G and 5G communication systems are designed using Substrate Integrated Waveguide (SIW) and Complementary Split Ring Resonator (CSRR) technologies. The main reason for using these technologies in the design is to provide compact, high-performance, and low-cost solutions compared to other methods. The analyses and simulations in this design are accomplished using CST Microwave Studio. During the study, simulation results are analyzed and discussed, and the best result is obtained.