The association between workplace bullying and employee silence: Systematic and critical reviews, and a meta-analysis
İş yeri zorbalığı ve çalışan sessizliği arasındaki ilişki: Sistematik ve eleştirel bir inceleme ve bir meta-analiz
  1. Tez No: 670706
  2. Yazar: ŞANSER YENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Örgütsel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, işyerinde zorbalık ve çalışan sessizliği arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Birinci bölüm, teori oluşturmanın psikolojide zaman içinde nasıl geliştiğini gözden geçirip, işyerinde zorbalık ve çalışan sessizliğinin kavramsal tanımlarını verip, bu iki yapının açıklamalarında kullanılan teorileri tanıtıyor. Çalışan sesi kavramı da açıklanmakta ve işyerinde zorbalık ve çalışan sessizliği ile ilişkilendirilmektedir. İkinci bölümde işyerinde zorbalık ve çalışan sessizliğinin ne şekilde bağlantılı olabileceğini anlamamıza yardımcı olacak teorik bir çerçeve geliştiriliyor. Üçüncü bölümde, Türkiye örneklemleri kullanılarak işyerinde zorbalık ve çalışan sessizliği arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmaların bir sistematik incelemesi ve meta-analizi yapılıyor. Meta-analiz, işyerinde zorbalık ve çalışan sessizliği arasında orta düzeyde ve pozitif bir ilişki olduğu yönündeki önceki teori ve araştırmalardan türetilen hipotezi destekliyor, ancak az gelişmiş ve çok boyutlu çalışan sessizliği yapısı (ki kabullenici, savunmacı, toplum yanlısı ve ilişkisel sessizliği birleştirebiliyor) kesin sonuçlar çıkarmayı ya da genelleme yapmayı zorlaştırıyor ve de farklı çalışan sessizliği ölçeklerinin ölçekdeş olup olmadıkları, yani aynı yapıyı ölçüp ölçmedikleri konusunda soru işaretleri yaratıyor. Son bölüm işyerinde zorbalık ve çalışan sessizliği konularını çalışan araştırmacıların daha farklı neler yapabileceğini tartışıyor ve endüstriyel ve örgütsel psikoloji çalışmalarının daha yeniden üretilebilir ve tekrarlanabilir ve dolayısıyla sistematik değerlendirmelerin ve meta-analizlerin de daha güvenilir ve geçerli hale getirilebilmeleri için öneriler getiriyor.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between workplace bullying and employee silence. The first section overviews how theory-building has evolved in psychology over time and then provides conceptual definitions of workplace bullying and employee silence and introduces the theories that have been utilized in the explanations of these two constructs. Employee voice is also discussed and connected to workplace bullying and employee silence. The second section then develops a theoretical framework to understand how workplace bullying and employee silence can be linked. In the third section, we attempt to do a systematic review and meta-analysis of the studies examining the association between these constructs using samples in Turkey. The meta-analysis supports the hypothesis derived from the early theory and research that there is a moderate and positive association between workplace bullying and employee silence. However, the underdeveloped and multidimensional employee silence construct (which may amalgamate acquiescent, defensive, prosocial, and relational silence) makes it hard to draw firm conclusions or make generalizations and raises questions on whether the different employee scales are commensurable or measure the same construct. The last section then debates what workplace bullying and employee silence researchers could do next and provides suggestions for making industrial and organizational psychology research more reproducible and replicable and hence systematic reviews and meta-analyses more reliable and valid.