Doğu Karadeniz Bölgesi'nin gal arıları (Hymenoptera: cynipidae) faunası
Gall wasps (Hymenoptera: cynipidae) fauna of Eastern Black Sea region
- Tez No: 670742
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KATILMIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Doğu Karadeniz Bölgesi'nin gal arıları (Hymenoptera: Cynipidae) faunasını ortaya koymak amacıyla 2017-2019 yılları arasında arazi çalışmaları yapılmış ve bu çalışmalar sonucunda toplam 90 tür tespit edilmiştir. Araştırma bölgesinde toplam 695 farklı lokaliteden gal örnekleri toplanmıştır. Laboratuvara getirilen gallerden çıkan ergin arıların teşhisleri yapılmıştır. Tespit edilen türlerden yedi tanesi (Aulacidea turcica Azmaz & Katılmış, 2020; Au. turguti sp. nov.; Andricus mammadovi sp. nov.; Cynips baskalei Azmaz & Katılmış, 2020; C. fatihi sp. nov.; Phanacis ciceki sp. nov.; Ph. urhani sp. nov.) bilim dünyası için yeni tür, üç tanesi ise (Synergus consobrinus Giraud in Houard, 1911; S. reinhardi Mayr, 1872; S. ruficornis Hartig, 1840) Türkiye faunası için yeni kayıttır. Türkiye Cynipidae faunasında yer alan türlerden 61 tanesi ilk kez bu çalışma ile Doğu Karadeniz Bölgesi'nden kaydedilmiştir. Bunun yanı sıra kestane ağaçlarına zarar veren ve istilacı bir tür olan Dryocosmus kuriphilus Yasumatsu, 1951 ilk kez bu çalışmayla bölgede tespit edilmiştir. Her bir türün, araştırma bölgesindeki lokasyonları, elde edilen ergin birey sayıları, konukçu bitki ve/veya konukçu galleri, gal fotoğrafları, Türkiye ve dünya yayılışları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Field studies were conducted between 2017 and 2019 in order to reveal the gall wasps (Hymenoptera: Cynipidae) fauna of the Eastern Black Sea region, and a total of 90 species were identified as a result of these studies. Gall samples were collected from 695 different localities in research area. After collection, adult wasps emerging from their galls have been taxonomically identified in laboratory. The determined species include seven new species (Aulacidea turcica Azmaz & Katılmış, 2020; Au. turguti sp. nov.; Andricus mammadovi sp. nov.; Cynips baskalei Azmaz & Katılmış, 2020; C. fatihi sp. nov.; Phanacis ciceki sp. nov.; Ph. urhani sp. nov.) for current literature and three new records (Synergus consobrinus Giraud in Houard, 1911; S. reinhardi Mayr, 1872; S. ruficornis Hartig, 1840) for Turkish cynipid fauna. By this study, the 61 members of Turkish cynipid fauna were recorded from the Eastern Black Sea region for the first time. In addition, Dryocosmus kuriphilus Yasumatsu, 1951 which is harmful to chestnut trees, was determined for the first time in the research region. Sampling localities, number of adult wasp, host plants and/or host galls, gall photographs, and specific distributions of each species are also given.