20 yaş ve üzerindeki kadınlarda serviks kanseri ve pap smear tarama testi hakkında bilgi düzeyi tutum ve davranışları
Cervical cancer and pap smear scan test in women aged 20 and overknowledge level attitudes and behaviors
  1. Tez No: 670757
  2. Yazar: BURAK RESUL ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Isı Tekniği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET AMAÇ: Serviks kanseri kadınlarda en sık görülen jinekolojik kanserlerden biridir. Serviks kanseri son yıllarda yapılan tarama ve aşılama çalışmaları neticesinde sıklığında azalma gös-termektedir. Tarama testleri ve aşılama çalışmalarına rağmen dünyanın birçok bölgesinde ve ülkemizde hala önemini korumaktadır. Bu çalışmada 20 yaş ve üzerindeki evli kadınların ser-viks kanseri ve pap smear tarama testi hakkındaki bilgi düzeyi tutum ve davranışlarını belirle-mek ve bunları etkileyebilecek faktörleri araştırmak amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmaya, Ocak – Mart 2021 tarihleri arasında Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi'ne bağlı Gaziosmanpaşa Hürriyet Mahallesindeki Hürriyet Eğitim Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 20 yaş ve üzerindeki 342 kadın dahil edildi. Çalışmada hastala-rın onamı alınarak sosyo–demografik özellikleri, öz geçmişleri ile ilgili bilgileri sorgulayan soru-lar soruldu. Türkiye Sağlık Bakanlığı Tarama programları, Türk Jinekolojik ve Obstertrik Der-neği ve Literatürde yapılan çalışmalar dikkate alınarak, çalışmaya katılanların bilgi düzeyini değerlendirecek sorular soruldu. Çalışmaya katılan hastalara serviks kanseri ve pap smear tes-tiyle ilgili tutumları ve bu tutumlarını etkileyen faktörler değerendirildi. İstatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 21 programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodlar (ortalama, standart sapma, medyan, fre-kans, oran, minimum, maksimum) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OBJECTIVE: Cervical cancer is one of the most common gynecological cancers in women. As a result of screening and vaccination studies conducted in recent years, cervical cancer has decreased in frequency. Despite screening tests and vaccination studies, it still maintains its importance in many regions of the world and in our country. In this study, it was aimed to determine the knowledge level, attitude and behaviors of married women aged 20 years and over about cervical cancer and pap smear screening test and to investigate the factors that may affect these. MATERİALS AND METHODS: In this study, January- March 2021 between Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu 342 women aged 20 and over registered in Hürriyet Education Family Health Center in Gaziosmanpaşa Hürriyet District of Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital were included. In the study, the consent of the patients was obtained and questions were as-ked about their socio-demographic characteristics and their background information. Turkey Ministry of Health Screening programs, Turkey Considering the studies conducted in the Gy-necology and Obstetrics Association and the literature, questions were asked to evaluate the knowledge level of the study participants. The attitudes and attitudes of the patients participa-ting in the study towards cervical cancer and pap smear test were evaluated. IBM SPSS Statistics 21 program was used for statistical analysis.