Ortaokul yöneticilerinin öğretmenler tarafından algılanan liderlik davranışları ve öğretmenlerin örgütsel adanmışlık düzeylerinin incelenmesi
Abstract the leadership behavior of secondary school managers perceived by teachers and an investigation of teachers' organizational commitment levels
  1. Tez No: 670756
  2. Yazar: MERT OLTULU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ESRA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, öğretmenlerin yöneticilerine göre algıladıkları liderlik davranışları ile örgütsel adanmışlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla 2019-2020 akademik yılı içinde, İstanbul ilinde bulunan ortaokullarda yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul ilindeki ortaokullarda görev yapan 243 öğretmen oluşturmuştur. Veri toplamak amacıyla“Eğitim Örgütlerinde Örgütsel Adanmışlık Ölçeği”ile“Liderlik Davranışlarını Betimleme Ölçeği”kullanılmıştır. Öğretmenlerin örgütsel adanmışlık seviyeleri ile yöneticilerinin liderlik davranış seviyelerini bulmak hedefiyle, ölçeklerde bulunan maddelerin standart sapmaları ve aritmetik ortalamaları hesaplanmıştır. İncelen araştırmalar sonucunda, öğretmenlerin yöneticilerine göre algıladıkları yapı kurmaya ait liderlik davranışı ve anlayış göstermeye ait liderlik davranışları ile örgütsel adanmışlık seviyeleri arasında pozitif, lineer ve orta seviyede anlamlı bir bağ bulunmuştur. Bunun dışında çalışmaya katkı veren öğretmenlerin örgütsel adanmışlık seviyeleri ile yöneticilerinin liderlik davranışlarına yönelik değerlendirmelerinin, cinsiyet, kıdem, mezun olunan fakülte değişkenleri doğrultusunda farklılık olup olmadığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in secondary schools in Istanbul in the 2019-2020 academic year to examine the relationship between teachers' leadership behaviors perceived by their administrators and their organizational commitment. The sample of this research consisted of 243 teachers working in the middle schools in İstanbul province. In order to collect data,“Organizational Commitment Scale in Educational Organizations”and“The Scale of Leadership Behaviors”were used. The standard deviations and arithmetic means of the items in the scales were calculated to find the institutional commitment teachers' levels and the leadership behavior levels of their managers. As a result of the investigations, a positive, linear, and moderate level of significant correlation was found between teachers' perceived leadership behavior of establishing a structure about their administrators and leadership behaviors of understanding and organizational commitment levels. In addition, the organizational commitment levels of the teachers who contributed to the study and the evaluations of their administrators' leadership behaviors were examined in terms of gender, seniority, and graduated faculty variables.