Aile hekimliği polikliniğine herhangi bir sebeple başvuran 18-65 yaş arası kadınların serviks kanseri taraması ve hpv aşısı hakkkındaki bilgi düzeyi ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge level and behavior aboutcervical canser screening and hpv vaccine 18-65 age range women applying for any reason to family medicine clinic
- Tez No: 634259
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TEVFİK TANJU YILMAZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
AMAÇ: Human Papillomavirus (HPV) cinsel yolla bulaşan tüm dünyadaki en yaygın genital enfeksiyondur. HPV'nin neden olduğu serviks kanseri ise dünyada üzerinde kadınlarda görülen en sık dördüncü kanserdir. Erken tanı serviks kanseri prognozunda çok önemlidir. Bu çalışmada kadınların, serviks kanseri tarama yöntemlerini ve serviks kanseri korunma yolu olan HPV aşısı hakkındaki bilgi düzeyini ve davranışlarını değerlendirmeyi amaçladık. MATERYAL METOD: Çalışmamız Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran 18-69 yaş arasındaki, çalışma hakkında bilgilendirilen ve katılmayı kabul eden kadınlara uygulanmıştır. Çalışmaya katılan kişilere kişisel bilgilerini almak amaçlı bir sosyodemografik anket ve konuyla ilgili literatür doğrultusunda geliştirilen bir anket formu hazırlanarak veriler toplanmıştır. Veriler SPSS for Windows 22 aracılığıyla bilgisayar ortamına girilerek değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. BULGULAR: Çalışmamıza dahil edilen 268 kadının yaş ortalaması 38,77 ±11,25 (min:19-maks:65)'tir. Serviks kanseri hakkında bilgisi olduğunu düşünenlerin %83,7'i ebe-hemşire-doktor çevresinden bilgi edindiğini belirtti. Kadınların %90,30'u erken teşhisle kanserden kurtulma şansının artacağını düşünmektedir. Kanserde erken teşhisin önemli olduğunu düşünen kadınlar daha yüksek oranda pap-smear testi yaptırmaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Human Papillomavirus (HPV) infection is the most common sexually transmitted gynecological infection. Cervical cancer caused by HPV is the fourth most common cancer in women in the world. Early diagnosis is very important in cervical cancer prognosis. In this study, we aimed to evaluate the cervical cancer screening methods of women and their knowledge and behaviors about HPV vaccine which is a way to protect cervical cancer. MATERIAL METHOD: Our study was applied to women aged 18-69 who were admitted to the Tepecik Training and Research Hospital Family Medicine Clinic, who were informed about the study and who accepted the study. A socio-demographic questionnaire and a questionnaire developed in line with the relevant literature were prepared for the personal information of the participants and data were collected. The data were entered into the computer environment via SPSS for Windows 22 and the relations between the variables were examined. RESULTS: The average age of 268 women included in our study was 38.77 ± 11.25 (min: 19-max: 65). 83.7% of those who think they have knowledge about cervical cancer stated that they have obtained information from midwifes-nurses-doctors. In the study; 90.30% of women think that the chance of getting rid of cancer by early diagnosis will increase. Women who think early diagnosis is important in cancer have a higher rate of pap-smear test.