SA 8000 standardının hasta güvenliğiyle ilişkisi
Relationship of SA 8000 standard with patient safety
  1. Tez No: 670777
  2. Yazar: BURCU İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL AKDOĞAN, PROF. DR. ÖZKAN TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Hospitals, Health Care Management, Healtcare Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalite Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
İşletmeler dinamik yapıdaki kurum ve kuruluşlar oldukları için her geçen gün değişmekte ve bu değişime ayak uydurarak ayakta kalabilmektedirler. Bu değişim sürecini etkin şekilde kontrol eden mekanizma kalite standartlarıdır. Kalite standartları, işletmelerin rekabet ortamındaki konumlarını ele alırken aynı zamanda toplumdaki varlıklarını geliştirmek ve iyi bir hizmet sunmak adına da işletmeleri sosyal, toplumsal, üretim biçimi vb. ölçütlerde düzenleme gayesi güderler. Bu gaye doğrultusunda oluşturulan standartlardan biri de SA 8000 standardıdır. CEPAA tarafından 1997 senesinde oluşturulan bu standart, işletmelere ilişkin etik değerlendirmeler getirmesi yönüyle diğer standartlardan ayrılmaktadır. Bu çalışmada SA 8000 standardı, sağlık kuruluşlarındaki rolüyle ele alınmış ve hasta güvenliğiyle ilişkisi sorgulanmıştır. Bu kapsamda çalışmada Türkiye'de 2020 senesine değin hazırlanan Yüksek Lisans çalışmalar değerlendirilmiş; sağlıkta kalite, hasta güvenliği, sosyal sorumluluk ve SA 8000 anahtar kelimelerinden yola çıkarak yapılan bibliyometrik analiz ile birlikte SA 8000'in hasta güvenliğiyle ilişkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since businesses are dynamic institutions and organizations, they are changing day by day and they can survive by keeping up with this change. Quality standards are the mechanism that effectively control this change process. Quality standards, while addressing the position of enterprises in the competitive environment, at the same time, to improve their presence in the society and to provide a good service, social, social, mode of production, etc. they aim to regulate the criteria. One of the standards created in line with this purpose is the SA 8000 standard. This standard, which was created by CEPAA in 1997, differs from other standards in that it brings ethical evaluations for businesses. In this study, the SA 8000 standard was discussed with its role in health institutions and its relationship with patient safety was questioned. In this context, mention Turkey in the year 2020 prepared graduate studies study evaluated; The relationship of SA 8000 with patient safety was evaluated with bibliometric analysis based on health quality, patient safety, social responsibility and SA 8000 keywords.