Bulanık mantık kontrol tekniği ile model arabanın seyir kontrolü
Model vehicle driving control using fuzzy logic
- Tez No: 67078
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
BULANIK MANTIK KONTROL TEKNİĞİ İLE MODEL ARABANIN SEYİR KONTROLÜ Hikmet OTMANBÖLÜK Anahtar Kelimeler : Bulanık Mantık, Süreç Denetimi, Bulanık Kontrol Özet : Bu deneysel çalışmada, model araba ile benzetimi yapılan hareketli bir aracın seyir kontrolünün bulanık mantık kullanılarak yapılması üzerinde durulmuştur. Model arabanın seyir kontrolü, önce açık - kapalı kontrol ve PED kontrol uygulanarak yapılmış, daha sonra bulanık mantık kontrol tekniği sürece uygulanarak elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak tartışılmıştır. Hareketli bir aracın seyir kontrolünün hassasiyet açısından değerlendirildiği bu çalışmada, sürecin bulanık mantık ile seyir kontrolü işlemi, bulanık mantık benzetim yazılımı ile de denenmiş ve her durumda bulanık mantık kontrolün, PİD kontrolde göre daha iyi sonuçlar verdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
MODEL VEHICLE DRIVING CONTROL USING FUZZY LOGIC Hikmet OTMANBÖLÜK Key Words : Fuzzy Logic, Process Control, Fuzzy Control Abstract : In this study it is aimed to model vehicle driving control via fuzzy logic. First the Process is controlled by On - Off controller and a PID controller. Then the application results are compared with fuzzy logic application results. The study which is interested in sensitivity of mobile vehicle driving control shows that; fuzzy logic control applications are more sensitive and more robust than PID and On-Off process control under any conditions.