Kent peyzajı ve estetik algısı ilişkilerinin Antalya kenti Muratpaşa ilçesi peyzaj karakterleri bağlamında incelenmesi
Examination of the relations of urban landscape and aesthetic perception in the context of landscape characters of Muratpaşa district of Antalya city
  1. Tez No: 670799
  2. Yazar: MİNE YÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Çalışma kapsamında, Antalya kenti Muratpaşa İlçesi kent peyzajları, peyzaj karakterleri ile kent estetiği algısı ilişkileri incelenmiştir. Bu amaçla 24 farklı sınıf ile Muratpaşa CORINE 4. seviye alan örtü sınıflaması, İlçesinin yapı nizam durumları, yapı yükseklikleri, kent doku tipleri, ulaşım ağları, kent ve yapı tipolojileri haritaları ve kentsel açık yeşil alan yoğunluğu incelenerek Muratpaşa İlçesinin peyzaj karakter analizleri için örnekleme alan deseni oluşturulmuştur ve seçilen toplam 35 alanda peyzaj karakter analizleri gerçekleştirilmiştir. Kent estetiği analizlerine yönelik olarak da çoklu karakter sergileyen 8 alan ile kent estetiği algısı anketleri uygulanmıştır. Anketi farklı meslek grupları, öğrenciler, farklı şehirlerde yaşayanlar ve Antalya halkı yanıtlamıştır. Anket verilerinin çoklu frekansları yanında chi square analizleri ile görsel tasarım ilke ve ögeleri, peyzaj karakterleri ve kent estetiği arasındaki ilişkiler değerlendirilerek Antalya kenti için“kent estetiği”bileşenlerinin neler olduğu tanımlanmıştır. Tüm veriler Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği kapsamındaki Kent Estetik Kurullarının görevleri ışığında yorumlanmış ve Muratpaşa İlçesini kent estetiği açısından olumlu yönde geliştirmeye yönelik olarak planlama ve tasarım çözümleri ve önerileri geliştirilmiş ve kent estetiği algısı ve karakterleri bağlamında Muratpaşa İlçesi için Kentsel Tasarım Rehberlerinin temel bileşenleri tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the study, the relationship between Antalya city Muratpaşa District urban landscapes, landscape characters and perception of urban aesthetics was examined. For this purpose, Muratpaşa CORINE 4th level area cover classification with 24 different classes, the building order of the district, building heights, urban texture types, transportation networks, city and building typology maps and urban open green space density are examined and the sampling area for the landscape character analysis of Muratpaşa District pattern was created and landscape character analyzes were carried out in a total of 35 selected areas. For the analysis of urban aesthetics, surveys of perception of urban aesthetics were applied with 8 areas displaying multiple characters. Different occupational groups, students, people living in different cities and the people of Antalya answered the questionnaire. In addition to the multiple frequencies of the survey data, the relationships between the principles and elements of visual design, landscape characters and urban aesthetics were evaluated, and the components of“urban aesthetics”were defined for the city of Antalya. All data were interpreted in the light of the duties of the Urban Aesthetic Committees within the scope of the Planned Areas Zoning Regulation, and planning and design solutions and suggestions were developed to improve the Muratpaşa District in terms of urban aesthetics and the basic components of the Urban Design Guidelines for Muratpaşa District were defined in the context of the perception of urban aesthetics and characters.