Gıda ürünleri temininde tüketicilerin e-ticarete karşı tutumu: Erzurum ili örneği
The attitude of consumers towards e-commerce in supply of food products: Case of Erzurum
  1. Tez No: 670800
  2. Yazar: GİZEM ÇAĞLAR GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. YAKUP ERDAL ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada elektronik ticaret kavramı, oluşum süreci ve gıda ürünleri alımında e-ticaretin hangi düzeyde olduğu incelenmiştir. Gıda ürünleri satın alımında e-ticaretten faydalanan ve faydalanmayan tüketicilerin davranış biçimleri demografik özellikleriyle birlikte değerlendirilmiş; karşılaştıkları sorunlar ve çözüm yolları incelenmiştir. Araştırma verileri Erzurum ilinde ikamet eden 404 kişi ile internet üzerinden ve yüzyüze yapılan anketler aracılığıyla toplanmış, toplanan bu verilerin analizlerinde SPSS (Statistical Packet for Social Sciences) programı kullanılmış ve frekans, ki-kare ve karar ağacı gibi analizler yardımıyla daha detaylı bilgilere ulaşılmıştır. Analizlerde elde edilen veriler ışığında, katılımcıların %53,46 sı e-ticareti güvenli bulmaktadır. E-ticareti güvenli bulan kişilerin ise %53,24'ü ise orta yaş grubu olarak sınıflandırılmış olan 31-55 yaş arası tüketicilerden oluşmaktadır ve e-ticareti güvenli bulma konusunda en geniş paya sahip olan bu yaş aralığındaki bireyler toplam verinin %28,46'lık kısmını oluşturmaktadır. Erzurum ili genelinde gıda ürünleri alanında e-ticareti arttırmak için kişiler ve kredi kartı gibi bilgilerin güvenlik önlemlerinin arttırılması, bireylerin gıda alanında e-ticaret konularında bilinçlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of electronic commerce, its formation process, and the level of e-commerce in food products purchase were examined. The behavioral patterns of the consumers who benefit from e-commerce and who do not about purchase of food products are evaluated together with their demographic features; the problems and solutions they face are examined. The research data were collected with 404 people living in Erzurum province, over the internet and through face-to-face questionnaires and the SPSS (Statistical Packet for Social Sciences) program was used in the analysis of these data and more detailed information was obtained with the help of analyzes such as frequency, chi-square and decision tree. In the light of the data obtained from the analyzes, 53.46% of the participants find e-commerce safe. 53.24% of those who find e-commerce safe are consumers between the ages of 31-55 who are classified as middle age group, and individuals in this age range who have the largest share in finding e-commerce safe are 28.46% of the total data. It was concluded that in order to increase e-commerce in the field of food products in Erzurum region, it has been concluded that the security measures of informations such as persons and credit cards should be increased and people should be raised awareness about field of food and e-commerce.