Kilis 7 Aralık Üniversitesinde kurulacak bir GES projesinin PVsyst aracılığı ile tasarım ve analizi
Design and analysis of a SPP project using PVsyst at Kilis 7 Aralik University
- Tez No: 670821
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA NALBANTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Teknolojideki son zamanlarda yaşanan gelişmeler ve alternatif enerji kaynaklarına duyulan ihtiyaç neticesinde temiz ve sürdürülebilir enerjinin önemi, her geçen gün yapılan çalışmalar ve araştırmalarla birlikte daha iyi anlaşılmaktadır. Bununla birlikte gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, enerji yatırımlarının büyük bir kısmını, ham maddesi doğa olan yenilenebilir enerji kaynaklarına yapmaktadırlar. Yatırımlar yapılırken göz önünde bulundurulması gereken en önemli parametre ise ülkelerin kendi doğal kaynak potansiyelleridir. Kilis İli, meteorolojik verileri ve arazi yapısı göz önünde bulundurulduğunda fotovoltaik enerji santrallerinin kurulabileceği uygun lokasyonlar arasında yer almaktadır. Kilis İli için güneş enerjisi santralleri konusunda yatırımların yapılabilmesi ve yatırımcıları doğru yönlendirmek amacıyla akademik çalışmalara gereksinim duyulmaktadır. Bu çalışmada; Kilis İlinde bulunan, on-grid üç adet fotovoltaik enerji santralinin, son üç yıla ait enerji üretim değerleri ile PVsyst simülasyon programı aracılığıyla oluşturulan ve bahse konu santrallerle aynı özelliklerdeki sistemlerin verileri karşılaştırılmıştır. Ayrıca; Kilis 7 Aralık Üniversitesinin elektrik ihtiyacının bir kısmının fotovoltaik sistemlerle karşılanması için tasarlanacak Güneş Enerji Santrali'nden (Fotovoltaik GES) üretilebilecek enerji miktarı, simülasyon programında hesaplanmıştır. Yürütülen çalışma da hesap ve analizlerin yapılabilmesi için PVsyst 7.1 simülasyon programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Importance of clean and sustainable energy with the latest developments in technology and the necessity of alternative energy sources are better understood through continuous studies and research. However, developed and developing countries invest in renewable energy sources. While making these investments, to be considered the most important parameter is the natural resource potential of the countries. Kilis City is one of the suitable locations where solar power plants can be established because of its meteorological data and land structure. Academic studies are needed in order to invest about solar power plants ant to encourage investors in Kilis City. In this study; the production values of a grid connected three photovoltaic power plants in Kilis City were compared with data of the system created in PVsyst simulation program with same characteristics as the said power plants. Also, if part of energy of Kilis7 Aralik University is supplied by photovoltaic systems, amount of energy produced by designed system was calculated in the simulation program. In this study; PVsyst 7.1 simulation program has been chosen for calculations and analyzes.