Yılmazkaya Halı Fabrikası'nın lark bölümündeki LPG ile kurutma sisteminin buhar sistemine dönüşümü
- Tez No: 67085
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, LPG gazı ile çalışarak kurutma yapan Yılmazkaya Halı fabrikasındaki sistem iptal edilip, buhar kazanından üretilen buhar kullanılarak kurutma işlemi yapılması araştırılmıştır. LPG ile çalışan sistemdeki ısı kayıpları ve enerji kayıpları bulunup, buhar sistemindeki ısı ve enerji kayıpları bulunup karşılaştırılmıştır. Bu işlemlerin yapılması için sistemin kullanılacağı tesis anlatılmıştır. Bu iki sistemin ekonomik karşılaştırması yapılmıştır. Bütün bunların sonucunda yeni kurulacak sistem sayesinde büyük kazançlar ortaya çıkmıştır. Anahtar kelimeler : Halı, Lark, LPG, Buhar.
Özet (Çeviri)
In this study, the system that drying process is being done by the LPG gas have been cancelled and drying prcess that will be operatewith the steam produced by the steam boiler is searched. Heat and energy losses are examined and compared in the system operating by the LPG gas. The establishment that will be operatingwith this system has beeb explained, this two system hava been compared by their economical advantages. At the conclusion the new system will come into boing with groot profit and advantages. Key words : Carpet, Lark, LPG, Steam.