Platon'da bilgi ve doksa ayrımı: Fine'ın içerik analizi
The distinction between knowledge and belief: Fine's content analysis
- Tez No: 670858
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SULTANMEHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Geleneksel görüşe göre, Platon'un Devlet V'de yaptığı bilgi ve doksa ayrımı bir obje analizine dayanmaktadır. İki dünya teorisi olarak da adlandırılan bu yaklaşım için Platon'un bilgiyi“olan”, inancı ise“olan ve olmayan”ile ilişkilendirmesi varlıksal ya da yüklemsel olarak ele alınmalıdır. Ancak Gail Fine bu analizi açıkça reddederek, onun yerine bir içerik analizi önerir. Fine'a göre Platon'un ayrımı, nesnelerin bizzat kendilerini değil aksine nesneler hakkındaki önermesel içerikleri konu edinmektedir. Bu tezde Fine'ın söz konusu içerik analizi detaylı bir şekilde tartışılmaktadır. İddiamız odur ki, Fine'ın yaklaşımı hem oldukça ikna edici hem de ilgili metin ile örtüşmektedir.
Özet (Çeviri)
According to the traditional view, Plato's distinction between knowledge and belief in Republic V is based on an object analysis. For this view, Plato's contention that knowledge is set over“what is”and belief involves“what is and what is not”should be read either existentially or predicatively. But Gail Fine clearly denies this analysis and argues for a content analysis. On Fine's approach, Plato's distinction concerns not objects themselves but their propositional content. In this thesis, I discuss Fine's interpretation. I argue that Fine's analysis is both entirely convincing and compatible with main text.