Marina ve yat işletmeciliği eğitimi alan öğrencilerin mesleğe yönelik tutumlarının ve kariyer yapma isteklerinin belirlenmesi
Determining the attitudes towards the profession and career aspirations of the students who are trained in marina and yacht management
- Tez No: 670859
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET VATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışma, marina ve yat işletmeciliği ön lisans eğitimi alan öğrencilerin bu mesleğe yönelik tutumlarının belirlenmesi ve bu tutumlarla meslekte kariyer yapma istekleri arasındaki ilişkilerin ortaya konması amacıyla yapılmıştır. Araştırma öğrencilerin mesleğe yönelik tutumları ile bu meslekte kariyer yapma istekleri arasında ilişki olduğunu varsaymaktadır. Araştırmada 5'li likert tipi anket, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında çeşitli üniversitelerin bünyesindeki meslek yüksek okullarının marina ve yat işletmeciliği programlarında eğitim gören öğrencilere uygulanmıştır. Anketin oluşturulmasında, daha önceden geliştirilmiş, tutum ölçeği ile kariyer yapma isteği ölçeği kullanılmıştır. 178 öğrenciden elde edilen veriler istatistik analizlerle değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, öğrencilerin mesleğe yönelik tutumlarını etkileyen 4 faktör belirlenmiştir. Bu dört faktör ile kariyer yapma isteği arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Sonuçlar, tutum ölçeğinin belirlenen dört faktör boyutu ile kariyer yapma isteği değişkeni arasında pozitif bir ilişki olduğunu, en yüksek ilişkinin de sosyal statü faktörü ile olduğunu göstermiştir. Araştırmada ayrıca öğrencilerin mesleğe yönelik tutumları ile kariyer yapma isteklerinin kız ve erkek öğrenciler açısından aralarında farklılık olmadığı, yapılan Mann-Whitney U testi ile ortaya konmuştur. Staj yapan öğrencilerle staj yapmayan öğrencilerin mesleğe yönelik tutumları ile kariyer yapma istekleri arasında fark olup olmadığının belirlenmesi için de verilere Mann-Whitney U testi uygulanmıştır. Bulgular öğrencilerin, işin doğasına yönelik tutumlarında, staj yapmış öğrencilerle staj yapmamış öğrenciler arasında anlamlı fark olduğunu göstermiştir. Kişi endüstri uyumu, ücret ve yan yardımlar, sosyal statü boyutları ile kariyer yapma isteği değişkeninde ise öğrencilerin staj yapma ya da yapmama durumları ile aralarında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the attitudes of the students who received associate degree in marina and yacht management towards this profession and to reveal the relationship between these attitudes and their desire to pursue a career in the profession. The research assumes that there is a relationship between students' attitudes towards the profession and their desire to pursue a career in this profession. In the research; 5-point Likert-type questionnaire was applied to students studying in the marina and yacht management programs of vocational schools of various universities in the academic year of 2020-2021. In forming the questionnaire, an attitude scale and a career desire scale, which were previously developed, were used. The data obtained from 178 students were evaluated by statistical analysis. As a result of the analysis, 4 factors affecting students' attitudes towards profession were determined. Multiple regression analysis was conducted to determine the relationship between these four factors and the desire to pursue a career. The results showed that there was a significant relationship between the four factor dimensions of the attitude scale and the desire to make a career variable, and the highest relationship was with the social status factor. In the study, the Mann-Whitney U test revealed that there was no difference between the students' attitudes towards the profession and their desire to make a career in terms of male and female students. The Mann-Whitney U test was applied to the data to determine whether there is a difference between the attitudes towards the profession and the desire to pursue a career of students who do internship and those who do not. The findings showed that there was a significant difference between students who had an internship and those who did not, in terms of the attitudes of students towards the nature of work and physical working conditions. It has been determined that there is no significant difference between students' internship or not in the variable of personal industry compliance, wage and fringe benefits, social status dimensions, and career desire.