Türkiye'de yayılış gösteren Carum L. (Apiaceae) cinsine ait türlerin ıts, trnL-F, trnL intron ve rbcL sekans dizilerine dayalı filogenetik analizi
Phylogenetic analysis of the species belonging to the genus Carum L. (Apiaceae) growing in Turkey based on its, trnL-F, trnL intron and rbcL sequences
  1. Tez No: 670868
  2. Yazar: FEYZANUR TOPSEÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE SEVİNDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma ile Türkiye de yayılış gösteren Carum L. cinsine ait türlerin çekirdek (nrDNA) ITS ve kloroplast (cpDNA) trnL-F, trnL intron ve rbcL bölgelerinin moleküler sistematik analizi yapılarak nükleotid kompozisyon oranları ve türler arası genetik uzaklık değerleri belirlenmiş ve filogenetik ilişkileri değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda ITS (A + T) içeriği %47,4, (G + C) içeriği %52,5; trnL-F (A + T) içeriği %64,2, (G + C) içeriği %35,7; trnL intron (A + T) içeriği %64,3, (G + C) içeriği %35,7 ve rbcL (A + T) içeriği %54,8, (G + C) içeriği %45,1 olarak netleştirilerek sekans analiz sonuçlarına göre ML ve NJ ağaçları oluşturulmuştur. ML sonuçlarına göre ITS, trnL intron ve rbcL sonuçlarında türler arasında ayrım oluşurken, trnL-F sonuçlarında ayrım olmamıştır. NJ ağacında, ITS ağacımızda türler arasında gruplaşma oluşurken, trnL-F, trnL intron ve rbcL sonuçlarında gruplaşma olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, phylogenetic analysis of Turkish Carum L. species was conducted based on nuclear ribosomal DNA (nrITS) and chloroplast DNA trnL intron, trnL-F and rbcL regions molecular systematic analysis, nucleotide composition ratios and interspecies genetic distance values were determined and their phylogenetic relationships were evaluated. As a result of the study, ITS (A + T) content was 47.4%, (G + C) content was 52.5%; trnL-F (A + T) content 64.2%, (G + C) content 35.7%; By clarifying trnL intron (A + T) content 64.3%, (G + C) content 35.7% and rbcL (A + T) content 54.8%, (G + C) content 45.1%, the sequence ML and NJ trees were created according to the analysis results. According to ML results, while differentiation was formed between species in ITS, trnL intron and rbcL results, there was no distinction in trnL-F results. It was determined that there was no resolution in trnL intron, trnL-F and rbcL results, while grouping occurred between species in our ITS tree in the NJ tree.