Potentials, challenges and prospects of halal tourism development in ethiopia
Etiyopya'da helal turizmin gelişiminin potansiyelleri, zorlukları ve görünümleri
- Tez No: 670867
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA AKBABA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 322
Özet
Alkolizm ve röntgencilik gibi bazı İslam karşıtı nitelikler turizm sektörünün fiilen tezahürleri haline geldi. Bu sonuçta turizm ve İslam arasında paradoksal bir ilişkiye neden olur. Nitekim İslam bir yandan Müslümanları turizme yöneltirken Müslümanlar bunu yapmak istiyor, diğer yandan İslam hukuku ve doktrini gereği Müslümanlara izin verilmeyen haram faaliyetler ve ürünler turizmi kuşatmıştır. Bu nedenle helal turizm, laik çıkarlar ile dini değerler arasındaki çatışmaları uzlaştırmak için en iyi aracı olarak ortaya çıkmıştır. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, helal turizmin yeni ortaya çıkan bir kültürel fenomen ve dinsel olmaktan çok seküler olduğunu doğrulamıştır. Helal turizmin asil amacı, çevrenin korunmasını ve sosyal bir arada yaşamayı teşvik ederken, dini ve kültürel geçmişlerine bakılmaksızın müşterileri memnun etmektir. Bu çalışma, Etiyopya'daki helal turizm gelişimini ticari, sosyo-kültürel, politik ve diplomatik açılardan değerlendirmektedir. Nitel metodolojiler kullanan çalışma, öncelikle helal turizm ile İslami turizm arasındaki mevcut belirsizlikleri netleştirmeye ve her iki kavramı yeniden tanımlamaya çalışmaktadır. Ardından, yerel toplumların ve paydaşların helal turizme yönelik algılarını değerlendirmekte ve Etiyopya'nın helal turizm kaynaklarını tespit etmektedir. Beş helal ziyaretçi çekim merkezi kümesi ve beş potansiyel helal turizm rotası belirlenmiş ve önerilmiştir. Ayrıca, Helal turizmin gelişmesi açısından Etiyopya'nın kıyaslamalı avantajları ve ülkedeki helal turizmin gelişmesinin önündeki potansiyel engeller titizlikle değerlendirilmiştir. vi Bu çalışmanın bulguları, helal turizmin ülke ekonomisine büyük gelir kazandırabileceğini ve yerel halk için istihdam fırsatları yaratabileceğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, helal turizmin, ürün çeşitlendirmesi ve mevsimsel yoğunlaşmayı azaltarak genel anlamda Etiyopya turizm endüstrisini destekleyebileceği belirlenmiştir. Dahası, sosyal açıdan helal turizm, çok dinli, çok kültürlü ve çok ırklı Etiyopya'da dinler arası uyumu, ilişkiyi ve birlikte yaşamayı güçlendirebilecektir. Siyasi olarak, Etiyopya'nın İslam dünyası ile ve Etiyopya'nın yakın ve uzak komşusu olan Müslüman Ülkeler ile diplomatik ilişkilerini güçlendirebilecektir.
Özet (Çeviri)
ome anti-Islam attributes such as alcoholism and voyeurism have become de facto manifestations of the tourism sector. This eventually causes a paradoxical relationship between tourism and Islam. Hence, on the one hand, Islam inherently encourages Muslims to engage in tourism, the interest of Muslims to engage in tourism is steadily increasing. On the other hand, haram activities and products that are not allowed to Muslims as per the Islamic law and doctrine have surrounded tourism. Therefore, halal tourism has emerged as the best mediator to reconcile the conflicts between secular interests and religious values. Recent studies have confirmed that halal tourism is an emerging cultural phenomenon and secular rather than religious. The central aim of halal tourism is to have delighted customers irrespective of their religious and cultural backgrounds while promoting environmental conservation and social coexistence. This study appraises halal tourism development in Ethiopia from commercial, socio-cultural and diplomatic perspectives. Employing qualitative methodologies, the study, firstly, tried to clarify the existing terminological ambiguities between halal tourism and Islamic tourism and redefine both concepts. Then, it assessed perceptions of local communities and stakeholders towards halal tourism and identified halal tourism resources of Ethiopia. Accordingly, five clusters of halal visitor attractions and five potential halal tourism routes were identified and proposed. Furthermore, the comparative iv advantages of Ethiopia in terms of halal tourism development and potential barriers to halal tourism development in the country were rigorously appraised. The findings of this study reveal that halal tourism could inject hard currency into the national economy and create job opportunities for the locals. It could also support the mainstream tourism industry through product diversification and curving seasonality. Moreover, socially, halal tourism reinforces interreligious cohesion, relationship and coextensive in multi-religious, multicultural and multiethnic Ethiopia. Politically, it strengthens Ethiopia's foreign diplomatic relationship with the Islamic world and its near and distant neighbor Muslim Countries.