Öğretmenlerin eğitim teknolojileri kullanım düzeyleri ile mobil telefon yoksunluğu korkusu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between educational technology usage levels of teachers and nomophobia
  1. Tez No: 670896
  2. Yazar: MUSTAFA TURGUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı Zonguldak il merkezinde görev yapan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı öğretmenlerin eğitim ve öğretimde kullanılan teknolojileri ne düzeyde kullandıklarının belirlenmesi ve teknoloji kullanım düzeyleri ile mobil telefon yoksunluğu (Nomofobi) korkusu arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Nicel yöntemin kullanıldığı betimsel tarama modelindeki çalışma için il merkezinde devlet okullarında çalışan ilkokul, ortaokul ve lise öğretmenlerine anket uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Zonguldak Merkez ilçede, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet okullarında görev yapmakta olan 274 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmaya 128 kadın, 146 erkek öğretmen katılmıştır. Araştırmada Bayraktar (2015), tarafından geliştirilen“Öğretmenlerin Bilişim Teknolojisi Kullanım Düzeylerini Belirleme Ölçeği”ile Yıldırım, Sumuer, Yıldırımve Adnan (2016) tarafından Türkçeye uyarlanan“Nomofobi”ölçeği kullanılmış olup elde edilen veriler analiz edilmiştir. Verilerin analizinde t-testi, ANOVA ve Korelasyon Analizi gibi çıkarımsal istatistiklerden yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; öğretmenlerin eğitim öğretim faaliyetlerinde eğitim teknolojilerini derslerde kullanmalarında cinsiyet, öğrenim durumu, teknoloji üzerine hizmet içi eğitim alma, çalıştıkları okul türü faktörlerine göre anlamlı fark görülmüştür. Öğretmenlerin eğitim öğretim faaliyetlerinde eğitim teknolojilerini derslerde kullanmalarında mesleki kıdem faktöründe anlamlı bir fark bulunamamıştır. Öğretmenlere uygulanan nomofobi ölçeğine göre, öğretmenlerin cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, öğrenim durumları, çalıştıkları okul türleri, aldıkları hizmet içi eğitim faktörleri açısından anlamlı bir farklılık belirlenmemiştir. Nomofobi ölçeğine göre öğretmenlerin sahip oldukları masaüstü ve tablet teknolojik cihazlarında, alt boyutlardan çevrimiçi olmama ve bilgiye ulaşamama alt başlıklarında anlamlı farka ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar ışığında, teknolojinin hızla gelişmeye devam etmesi nedeni ile öğretmenlere yönelik güncel teknolojilerin tanıtımlarının yapıldığı hizmet içi eğitimlerin verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the level of use of technologies used in education and training by the teachers of the Ministry of National Education working in the city center of Zonguldak and to examine the relationship between technology usage levels and nomophobia. In the study quantative method and descriptive survey model were used. The sample of the study consisted of 274 teachers working in state schools affiliated to the Ministry of National Education in Zonguldak Central district in the 2019-2020 academic year. 128 female and 146 male teachers took part in the study.In the study, the“Scale for Determining the Information Technology Usage Levels of Teachers”developed by Bayraktar (2015) and the“Nomophobia”scale adapted into Turkish by Yıldırım, Sumuer, Yıldırım and Adnan (2016) were used and the data obtained were analyzed. T-test, ANOVA and Correlation Analysis were used to analyze the data. According to the findings of the study; a significant difference was determined in teachers' use of educational technologies in their educational activities according to the factors of gender, educational status, receiving in-service training on technology, and the type of school they work in. A significant difference was not found in the professional seniority factor in terms of teachers' use of educational technologies in their educational activities. According to the nomophobia scale applied to teachers, no significant difference was found in terms of teachers' gender, age, professional seniority, educational status, type of school they work, and in-service training factors they received.According to the nomophobia scale, a significant difference was found in the sub-titles of not being online and not being able to access information in the desktop and tablet technological devices of teachers. In the light of the results obtained from the research, it is recommended to provide in-service trainings for teachers, where current technologies are introduced, due to the rapid development of technology.