GDS 3000 tarihi finansal bilgilerin bağımsız denetimi veya sınırlı bağımsız denetimi dışındaki güvence denetimleri kapsamında konkordato işlemine ilişkin verilen güvence raporunun analizi ve Türkiye uygulaması
The analysis and Turkey's implementation of the assurance report on the concordotum process within the context of GDS 3000 assurance audits excluding the independent audit of historical financial information or limited independent audit
- Tez No: 670927
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP SEBAHAT YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Kanunlarımızda öteden beri var olan konkordato müessesesi, borçlarını ödemede sıkıntı çeken iyi niyetli şirket ve kişilerin borçlarını belirli vadelere yaymak suretiyle ödemelerine imkân tanımaktadır. İcra İflas Kanunu'nda daha önceden iflas erteleme müessesi sayesinde borçlarını ödemede güçlük çeken şirketlerin iflas etmesi önlenmekte, alacakların alacaklarını tahsil edebilmesi amacıyla belirli bir mühlet verilerek ödemelerin yapılması sağlanmakta, borçlu şirketin iflası önlenerek sürekliliği sağlanmakla birlikte alacaklıların da hakları korunmaktaydı. 2018 yılından itibaren İcra İflas Kanunu'nda yapılan değişiklikler neticesinde konkordato müessesesi işlerlik kazanmış, iflas erteleme müessesesinin yerine kullanılmaya başlanmıştır. Yapılan değişikliklerle konkordato başvurusunun kapsamı, şartları ve amacı açıklanmış, başvuru aşamasında yetkili mahkemeler belirlenmiş, başvuru dosyasında olması gereken bilgi ve bilgiler açıkça belirtilmiştir. Ayrıca başvuru dosyasında olması gereken bilgi ve belgelerin makul seviyede kabul edilebilir ve güvenilir olmasını temin etmek amacıyla, Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından yetkilendirilen bağımsız denetim şirketleri tarafından denetlenmesi ve raporlanması şartı getirilmiştir. Konkordato başvurusu yapacak olan şirketlerin başvurularının kabul edilmesi, geçici mühlet ve kesin mühlet aşamalarına geçebilmeleri başvuru aşamasından talep edilen bilgi ve belgelerin güvenilir olduğuna ve konkordato ön projesinin makul seviyede güvenilir olduğunu gösterir bağımsız denetim raporuna bağlı olduğuna atıfta bulunulmuştur. Çalışmamızda konkordato müessesi genel olarak ele alınmış, konkordato başvuru süreci tüm yönleriyle incelenmiştir. Konkordato ön projesinin denetiminde kullanılması zorunlu olan bağımsız denetim standartları genel hatlarıyla incelenmiş, kurgulanan örnek olayda konkordato ön projesi ve ekleri hazırlanmış ve bağımsız denetim standartları çerçevesinde denetim süreci incelenmiştir. Kurgulanan örnek olay kapsamında konkordato ön projesine makul güvence raporu hazırlanmış ve makul güvence raporu detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concordat institution, which has existed in our laws for a long time, allows bona fide companies and individuals who have trouble paying their debts to pay their debts by spreading their debts to certain maturities. In the Enforcement and Bankruptcy Law, the bankruptcy of companies that previously had difficulty in paying their debts thanks to the bankruptcy postponement procedure was prevented, payments were made by giving a certain deadline in order for the receivables to collect their receivables, the bankruptcy of the debtor company was prevented and continuity was maintained, and the rights of the creditors were also protected. As a result of the changes made in the Enforcement and Bankruptcy Law since 2018, the concordat establishment has become operational and started to be used instead of the bankruptcy postponement institution. With the changes made, the scope, conditions and purpose of the concordat application were explained, the competent courts were determined at the application stage, and the information and information required in the application file were clearly stated. In addition, in order to ensure that the information and documents that should be in the application file are acceptable and reliable at a reasonable level, it is required to be audited and reported by independent audit companies authorized by the Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu. The companies that will apply for concordat refer to the acceptance of their applications, the transition to the temporary and definite deadline stages, the information and documents requested from the application stage are reliable and the concordat preliminary project depends on the independent audit report, which shows that it is reasonably reliable. In our study, the institution of concordat was discussed in general, and the concordat application process was examined in all aspects. The independent audit standards, which must be used in the audit of the pre-concordat project, were examined in general terms, the pre-concordat preliminary project and its annexes were prepared in the case study and the audit process was examined within the framework of independent audit standards. Within the scope of the fictionalized case study, a reasonable assurance report was prepared for the concordat preliminary project and a reasonable assurance report was examined in detail.