COVİD-19 tanılı hastalarda tanı anındaki nötrofil-lenfosit oranı (NLR), trombosit-lenfosit oranı (PLR) ve monosit-lenfosit oranları (MLR), eozinopeni sıklığı ve bunların seyrine etki eden faktörlerin retrospektif analizi
Retrospective analysis of neutrophil-lymphocyte ratio (NLR), platelet-lymphocyte ratio (PLR) and monocyte-lymphocyte ratios (MLR), eosinopenia frequency and factors affecting their course in patients diagnosed with COVİD-19
- Tez No: 798912
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH MÜNCİ YAĞCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çin'in Vuhan şehrinde başlayan ve halen etkisini sürdüren COVID-19, çok geniş klinik çeşitliliğe sahiptir. Çok hızla ilerleme gösterebiliyor olması nedeniyle şiddetli hastalığı erken tanıma ihtiyacı doğmuş, hızlı ve ucuz belirteçler daha büyük önem kazanmıştır. Hastalığın hafif veya ağır seyredeceğini erken öngörebilmek için pek çok belirteç üzerinde çalışılmaktadır. Bu çalışmanın amacı nötrofil-lenfosit oranı (NLR), monosit-lenfosit oranı (LMR), trombosit-lenfosit oranı (PLR), eozinofil-lenfosit oranı (ELR), lenfosit, eozinofil sayısı, CRP, ferritin gibi parametrelerin COVID-19 hastalarında yoğun bakım ihtiyacı ve hastalık şiddetine göre farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Bu çalışmaya Gazi Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne Mayıs 2020-Temmuz 2020 tarihleri arasında COVID-19 PCR pozitifliği nedeni ile yatarak tedavi gören ve çalışma kriterlerini sağlayan 18 yaş üstü hastalar dahil edilmiştir. Çalışma verileri hastane elektronik sisteminden elde edilmiş olup demografik özellikler ve laboratuvar sonuçları kaydedilmiştir. Sonlanım noktaları olarak yoğun bakım ihtiyacı ve şiddetli hastalık seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
COVID-19, which started in Wuhan, China and is still ongoing, has a very wide clinical spectrum. Since it can progress very rapidly, the need for early diagnosis of severe disease has arisen, and fast and inexpensive markers have gained greater importance. Many markers are being studied in order to predict the severe disease at admission. The aim of this study is to investigate whether parameters such as neutrophil-lymphocyte ratio (NLR), monocyte-lymphocyte ratio (LMR), platelet-lymphocyte ratio (PLR), eosinophil-lymphocyte ratio (ELR), lymphocyte, eosinophil count, CRP, ferritin in patients with COVID-19 differ according to the need for intensive care and the severity of the disease. Patients over the age of 18 who were hospitalized in Gazi University Research and Practice Hospital between May 2020 and July 2020 due to COVID-19 PCR positivity and met the study criteria were included in this study. Study data were obtained from the medical records, and demographic characteristics and laboratory results were recorded. The need for intensive care and severe illness were chosen as endpoints.