Kamusal halkla ilişkiler ve dijital iletişim uygulamaları: İstanbul ilçe belediyeleri üzerine bir araştırma
Governmental public relations and digital communication practices: A research on the Istanbul district municipalities
  1. Tez No: 670957
  2. Yazar: EVİN KANAR TASLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATUN BOZTEPE TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kurumsal İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kurumsal İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Günümüzde bilgi ve teknoloji alanında yaşanan ilerlemeler dolayısıyla hızla yaşanan dijitalleşme süreci sosyal, ekonomik ve kültürel açıdan değişimlere sebep olmuştur. Bu dönüşümün en çok hissedildiği alanlardan biri de iletişimdir. Günümüzde geleneksel iletişim araçlarının yanı sıra dijital iletişim araçlarının da halkla ilişkiler uygulamaları kapsamında yoğun biçimde kullanılmaya başlandığı dikkat çekmektedir. Bu çerçevede kurumların halkla ilişkiler amaçlarına ulaşabilmek için iş yapış şekillerinden hedef kitleleri ile olan ilişkilerine kadar pek çok süreçte dijital iletişim uygulamalarından faydalandıkları görülmektedir. Son yıllarda özellikle kamu kurumlarının dijitalleşme sürecine adapte olmaya yönelik faaliyetleri ve dijital iletişim uygulamalarına başvurma yönelimleri ilgi çekmektedir. Kamu kurumları arasında halka en yakın kamu kurumları olarak değerlendirilen belediyelerin iletişim alanında yaşanan hızlı ilerlemelerden etkilendiği; faaliyet, hizmet ve uygulamalarını hedef kitleleri olan halka duyurmak ve hedef kitlelerini tanımak amacıyla yürütülen kamusal halkla ilişkiler faaliyetlerinde yoğun olarak dijital iletişim uygulamalarını kullanmaya başladığı gözlenmektedir. Kamu kurumları ve halkla ilişkiler arasındaki bağlantıyı incelemeyi amaçlayan bu çalışma, kamusal halkla ilişkiler faaliyetlerinin amaç ve önemini yerel yönetim kurumları kapsamında bulunan belediyeler açısından ortaya koymak ve belediyelerin kamusal halkla ilişkiler faaliyetlerinde dijital iletişim uygulamalarından yararlanma durumunu tespit etmek üzere planlanmıştır. Çalışmanın amaçları doğrultusunda nitel araştırma yöntemleri kapsamında yer alan görüşme tekniğinin kullanımı yoluyla bir araştırma gerçekleştirilmiş ve İstanbul İlçe Belediyelerinin kamusal halkla ilişkiler dahilinde dijital iletişim uygulamalarını kullanma durumuna yönelik bulgulara ulaşılması hedeflenmiştir. Araştırmada, belediyelerin dijital iletişim uygulamalarını kullanma amaçları, dijital iletişim uygulamalarının belediyeler tarafından yürütülen halkla ilişkiler faaliyetlerine etki ve katkılarının neler olduğuna yönelik bulgular ortaya konmuştur. Dijital iletişim uygulamalarının zaman ve mekan kısıtını ortadan kaldırması, hızlı ve diyaloğa dayalı iletişim kurmayı sağlaması gibi birçok avantajının varlığı sebebiyle belediyeler tarafından kamusal halkla ilişkiler faaliyetlerinde yoğun olarak tercih edilmeye başlandığı araştırma bulguları ile tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, because of advances in information and technology, the rapid process of digitalization has led to social, economic, and cultural changes. One of the areas where this transformation is mostly seen is communication. Nowadays, it is noteworthy that digital communication tools, as well as traditional communication tools, are being used extensively in public relations applications. In this context, institutions seem taking advantage of implementations of digital communications in many processes from ways of doing business to their relations with their target audience to achieve public relations goals. In recent years, especially the practices of public institutions to adapt to the digitalization process and their tendency towards digital communication applications have attracted attention. Among the public institutions, municipalities, which are considered as the closest public institutions to the public, are affected by the rapid developments in the field of communication. It is observed that they started to use digital communication applications intensively in governmental public relations activities which are carried out in order to announce their activities, services and practices to the public and to have information about their target audiences. This study was planned to determine the linkage between public institutions and public relations and use of digital communication tools by public institutions in focus of municipalities. For the purposes of the study, a research was conducted by using the interview technique within the scope of qualitative research methods, and it was aimed to reach the findings about the use of digital communication applications in the public relations of Istanbul District Municipalities. In the research, finding about the purpose of using digital communication applications of municipalities and the effects and contributions of digital communication practices to the public relations activities carried out by municipalities were revealed. It has been determined by the research findings that digital communication applications have started to be preferred intensively by municipalities in governmental public relations activities due to their many advantages such as removing time and space constraints and providing fast and dialogue-based communication.