Empatinin sosyal medyada siyasal katılım üzerindeki rolüne ilişkin bir araştırma
A research on the role of empathy on political participation in the context of social media
  1. Tez No: 670960
  2. Yazar: İDRİS ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırma empatinin sosyal medyada siyasal katılım üzerindeki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma modeli genel tarama modelinin de bir uzantısı olarak geçen ilişkisel tarama modeli üzerine inşa edilmiştir. Araştırmadaki çalışma evreni Uşak ilinde bulunan seçmen kitlesi oluşturmaktadır. Ulaşım, zaman ve bütçe kolaylığı gibi sebepler göz önüne alınarak çalışmanın örneklemi ilgili araştırmanın evreni içerisinden kolaydan örnekleme yöntemi ile seçilen 431 bireyden oluşmaktadır. Veriler, kişisel bilgi formu (KBF) ile beraber empati (EB) Ölçeği ve Sosyal Medyada Siyasal Katılım (SMSK) Ölçeğinden yararlanarak toplanmıştır. Ayrıca verilerin analizi, SPSS 24.0 (Statistical Package for the Social Sciences) İstatistik Programından faydalanarak teste tabi tutulmuştur. Araştırma verilerinin normal dağılım gösterdiği saptanmıştır. Bu doğrultuda araştırmanın boyutlarına yönelik ilişkilerinin incelenmesi amacıyla Regresyon Analizi analizi yapılırken, ilgili boyutların demografik faktörlere yönelik farklılaşma durumlarını ise ANOVA testi ve Independent sample T-testi ile irdelenmiştir. Öte yandan betimsel olan istatistikler ise Frekans Analizi yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Çalışma sonucunda ulaşılan bulgulara göre seçmenlerin EB durumları ile SMSK durumları arasında negatif ve pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulgulanmıştır. İlgili sonuçlara göre EB ile SMSK arasında ve bilişsel empati, algısal empati ile politik söylem değişkenleri arasında negatif yönde anlamlı ilişki tespit edilirken, algısal empati ve duyuşsal empati ile politik takip arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the relationship of empathy on political participation in social media. The study model is built on the relational scanning model, which is also an extension of the general scanning model. The universe of work in the research constitutes the electorate in the Uşak province. The sample of the study is made up of 431 individuals selected from the universe of the relevant research by easy sampling method considering the reasons such as transportation, time and budget convenience. The data were collected by means of the personal information form (KBF) through the empathy (EB) Scale and Social Media Political Participation (SMSK), and were tested using the SPSS 24.0 (Statistical Package for the Social Sciences) Statistical Program. It was determined that the research data showed normal distribution. Accordingly, while Pearson Correlation and Regression Analysis analysis was conducted in order to examine the relationship of the research to the dimensions of the research, the differentiation states of the relevant dimensions for the demographic factors were examined with the ANOVA test and the Independent sample T test. On the other hand, descriptive statistics were obtained by using Frequency Analysis method. According to the findings obtained as a result of the study, negative and positive significant relationships were found between voters' EB status and SMSK status. According to the related results, while a significant negative relationship was found between EB and SMSK and between cognitive empathy, perceptual empathy and political discourse variables, positive correlations were found between perceptual empathy and affective empathy and political follow-up.