Şans oyunu ve online bahis sitesi reklamlarında ideoloji
Ideology in gambling and online betting site ads
- Tez No: 670972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Şans oyunlarının tarihi hemen hemen insanlık tarihi kadar eskidir. Tarih boyunca kısa yoldan zengin olabilme hayalini kuran insanlar, bu tür oyunlara yönelir ancak çoğu zaman kazananlar bu oyunları oynayanlar değil oynatanlar olur. İnsanların kısa yoldan zengin olma eğilimini fırsata çevirmeyi hedefleyen bahis şirketleri çeşitli yol ve yöntemlerle üye sayılarını arttırmayı amaçlamıştır. Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişimiyle birlikte bahis severlere ulaşmak daha kolay hale gelmiş ve ikna yöntemleri çeşitlenmiştir. Bu yöntemlerden biri olan reklam filmleri, kapitalist sistemin ideolojik temelini meşrulaştırmasında ve bu ideolojinin yeniden üretilmesinde önemli rol oynar. Özellikle tüketim toplumunun oluşumunda kilit rol oynayan Kapitalist reklam filmleri, çeşitli anlam ve simgeler yoluyla ideolojileri işleyerek tüketim toplumunun devamlılığını sağlamayı amaçlamıştır. Bu çalışmanın amacı, çevrimiçi bahis sitelerine ilişkin reklam filmlerinin ideolojisini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda Türkiye'nin en önemli çevrimiçi şans oyunu şirketleri arasında yer alan Misli.com, Oley.com, Tuttur.com, Bilyoner.com ve Nesine.com bahis sitelerinin reklam filmleri incelenmiştir. Çalışma nitel bir araştırma olarak tasarlanmış ve çözümlemeler Göstergebilimin sunduğu olanaklar kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler neticesinde reklam filmlerinde bahis severlerin ilgisini arttırmak için zaman, renk, mekân ve kadın gibi argümanlar kullanılarak kazanmak ve zengin olmak gibi çeşitli ideolojileri işledikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The history of games of chance is almost as old as human history. People who have dreamed of being rich in short cuts throughout history turn to such games, but often the winners are the ones who play them, not the ones who play them. Betting companies, which aim to turn the tendency of people to get rich by short cuts into opportunities, have aimed to increase the number of members in various ways and methods. With the rapid development of technology, it has become easier to reach betting lovers and persuasion methods have diversified. One of these methods, advertising films, plays an important role in legitimizing the ideological basis of the capitalist system and reproducing this ideology. In particular, capitalist advertising films, which play a key role in the formation of a consumer society, aimed to ensure the continuity of a consumer society by processing ideologies through various meanings and symbols. The aim of this study is to reveal the ideology of advertising films related to online betting sites. Accordingly, it is one of the most important online gambling companies in Turkey Misli.com, Oley.com, Tuttur.com, Bilyoner.com and Nesine.com advertising films of betting sites have been examined. The study was designed as a qualitative research and the analyses were carried out using the possibilities offered by semiotics. As a result of the analysis, it was concluded that they commit various ideologies such as winning and getting rich by using arguments such as time, color, space and women to increase the interest of betting lovers in advertising films.