Investigating sense of guilt in individuals with gambling behaviors
Kumar oynama davranışı olan bireylerde suçluluk duygusunun incelenmesi
- Tez No: 917820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ZAHMACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kumar oynamak ve oynatmak ülkemizde çok uzun yıllardır yasak olan eylemlerdir. Bu yasaklara rağmen Türkiye'de kumar oyunları, özellikle internet ortamında, oldukça popülerdir. Bunların dışında şans oyunu adı altında, yatırılandan fazla para kazanma ihtimali olan ama genellikle yatırılan paranın kaybedildiği devlete bağlı popüler oyunlar da vardır. Kumar oynama davranışı her yaştan ve her cinsiyetten bireylerde görülebilir. Tanı almasa da parayla oynanan, heyecan uyandıran oyunlar da kumar oynama davranışı sayılabilmektedir. Yine de kumar oynamayla ilgili araştırmaların sayısı ülkemizde oldukça sınırlıdır. Kumar oynamayı semptomatik değerlendiren çalışmalar bulunmasına rağmen, analitik psikoloji perspektifinden yapılan çalışmalar azdır. Birçok psikanalist kumar oynamanın kökeninde çocukluğa ait çatışmaların bulunduğunu ve sonucunda suçluluk duygusunun eşlik ettiği kendini cezalandırma davranışı bulunduğunu söylemiştir. Suçluluk duygusu, kişinin içsel değerleriyle çatışmasından kaynaklı olabileceği gibi toplum kurallarına uymadığı düşüncesinden de doğabilecek ve rahatsızlık hissettiren güçlü bir duygudur. Bu duygu kişinin çatışmalarına bağlı olarak yoğunlaşabilir. Bu çalışmanın amacı kumar oynama davranışı olan bireylerin oyun oynama şiddetleri ve hissettikleri suçluluk duygusunun birbiriyle ilişkisini yakından incelemektir. Araştırmanın örneklemi 182 kişiden oluşmaktadır. Araştırmanın şartı, bugüne kadar kumar veya şans oyunlarından en az birine para yatırmış olmaktır. South Oaks Kumar Tarama Testi ve Suçluluk Ölçeği kullanılarak araştırmanın verilerine ulaşılmıştır. İlk olarak, kumar oynama şiddeti ve suçluluk duygusu arasındaki ilişkiyi ölçmek amacıyla korelasyon analizi yapılmıştır. Sonrasında kumar oynayan katılımcıların hissettikleri suçluluk duygusunun cinsiyete göre farklılık gösterip göstermediğini anlayabilmek amacıyla T-test analizi yapılmıştır. Hipotezlerin dışında demografik bilgiler üzerinden ek analizler de yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda veriler arasında anlamlı sonuçlara ulaşılamamıştır. Çalışmanın bulguları ve kısıtlılıkları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gambling has been banned in our country for many years. Despite these prohibitions, gambling games are quite popular in Turkey, especially in the online domain. Additionally, there are popular state-run games under the guise of chance games, where there is a possibility of winning more money than invested, although usually the money invested is lost. Gambling behavior can be observed in individuals of all ages and genders. Even without a diagnosis, games played with money that induce excitement can be considered gambling behavior. Nevertheless, the number of studies on gambling in our country is quite limited. Despite studies that evaluate gambling symptomatically, there are few conducted from an analytical psychology perspective. Many psychoanalysts argue that childhood conflicts underlie gambling behavior and that it is accompanied by a self-punishing behavior driven by feelings of guilt. Guilt can arise from conflicts with one's internal values or from the perception of not conforming to societal norms, and it is a powerful emotion that can cause discomfort. This feeling can intensify depending on the individual's conflicts. The aim of this study is to closely examine the relationship between the intensity of gambling behavior and the guilt felt by individuals engaged in gambling. The sample of the study consisted of 182 individuals who have deposited money on at least one occasion in gambling or games of chance. Data for the study were obtained using the South Oaks Gambling Screen and the Guilt Inventory. Firstly, correlation analysis was conducted to measure the relationship between the intensity of gambling behavior and feelings of guilt. Subsequently, a T-test analysis was performed to understand whether the feelings of guilt among gambling participants differed according to gender. Additional analyses were also conducted based on demographic information. The analyses did not yield significant results among the data. The findings and limitations of the study were discussed.