Tekstilde atık değerlendirme ve örnek sürdürülebilir ürün tasarımı
Waste assessment and sustainable sample product design in textile
  1. Tez No: 670977
  2. Yazar: SEDA YAPICI SUNAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLEYHA DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ürün Geliştirme ve Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Dünya nüfusundaki artış, sanayileşme ve sürekli gelişmekte olan teknolojilerle birlikte insanların ürün kullanım alışkanlıkları değişmiştir. Bu değişiklikler ekolojik dengeyi olumsuz olarak etkilemektedir. Tekstil sektörü de bu soruna neden olan önemli unsurlardan biridir. Bu nedenle tekstil ürünlerinin üretimi, tüketimi ve atık yönetimi konusunda önlemler alınması gerekmektedir. Bu çalışmada tekstil sektöründe sürdürülebilirlik ile ilgili ticari ve akademik çalışmalar derlenmiş ve sonuç olarak bir örnek uygulama yapılmıştır. Örnek uygulamada atık ve geri dönüşüm ürünler ile katma değerli ürün üretimi yapılarak çevresel ve ekonomik olarak faydalı ürün üretimi gerçekleştirilmiştir
Özet (Çeviri)
With the increase in the world population, industrialization and constantly developing technologies, people's product usage habits have changed. These changes negatively affect the ecological balance. The textile sector is one of the important factors that cause this problem. Therefore, measures should be taken in the production, consumption and waste management of textile products. In this study, commercial and academic studies on sustainability in the textile industry were compiled and a sample application was made as a result. In the exemplary application, environmentally and economically beneficial products have been produced by producing waste and recycled products and value-added products