Ankara kenti katı atık yığınlarında peyzaj planlaması
Landspace planning on the solid waste disposal areas of the city of Ankara
  1. Tez No: 6710
  2. Yazar: EMİNE FİGEN DİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRAN ÇELEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 412
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA KENTİ KATI ATIK YI?INLARINDA PEYZAJ PLANLAMASI Emine Figen DİLEK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Hayran ÇELEM 1989, Sayfa: 243. Jüri: Prof.Dr. Hayran ÇELEM Prof.Dr.Nizamettin KOÇ Doç. Dr. Semra ULUATAM İnsan faaliyetleri, çevre kirliliği olarak tanımlanan doğal olay ve elemanların bozulmasına ve böylece insan yaşamı açısından giderek daha çok bozulan bir çevrenin oluşmasına neden olmaktadır. Bu konuda kentsel katı atıkların etkisi büyüktür. Ankara kentinde de kentsel katı atıkların rastgele seçilen arazide düzensiz olarak depolanması nedeniyle doğal çevre ve insan sağlığı açısından sorunlar oluşmaktadır. Oysa bu katı atıkların düzenli depolanmasıyla elde edilecek alanlar peyzaj mimarlığı açısından çeşitli kullanımlar için değerlendirilebilir. Bu araştırmada, öncelikle genel olarak çevre kirliliği, katı atıklar, türleri, çevreye etkileri ve değerlendirme yöntemlerinden söz edilmiştir. Daha sonra Ankara kenti ve kentsel katı atıkları olan çöplerin mevcut miktarı, toplanması ve değerlendirilmesi yöntemi incelenmiştir. Buna göre kentsel katı atıkların çevreye gerek estetik gerek sağlık açısından bir çok olumsuz etkileri olduğu saptandığı gibi uygulanan düzensiz depolama tekniği sonucu ileride bu alanların doğaya yeniden kazandırılması olasılığı da büyük ölçüde ortadan kalmaktadır. Ankara kentsel katı atıklarının neden olduğu çevre sorunlarını en aza indirebilmek ve doğa onarımında değerlendirebilmek için gerekli uygulama -yöntemleri belirtilmiş ve bu açıdan düzenli depolama ve ıııIV bitkilendirmenin önemi vurgulanmıştır. Öte yandan bu konunun önemi ve uygulama tekniğinin yasalar ve yönetme liklerle saptanması ve standardizasyon oluşturulması gereği belirtilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Çevre kirliliği, Katı atıklar, Çöp, Ankara, Alan doldurma, Doğa onarımı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis LANDSPACE PLANNING ON THE SOLID WASTE DISPOSAL AREAS OF THE CITY OF ANKARA Emine Figen DİLEK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor: Prof.Dr. Hayran ÇELEM 1989, Page: 243. Jury: Prof.Dr. Hayran ÇELEM Prof.Dr.Nizamettin KOÇ Doç. Dr. Semra ULUATAM Human activities are the main cause of the environmental pollution which can be defined as the destruction of natural places and elements, leading to an ever spoiling environment... Solid wastes have a significant affect on this aspect. In Ankara, urban solid wastes are also disposed by irregular landfill methods on randomly chosen lands, causing problems on the natural environment and sanitation. On the other hand, those lands that could be obtained by using sanitary landfill methods would be utilized for different uses by employing landscape architecture principles. Within the scope of this thesis, the concepts of environmental pollution, its types, impacts on the nature and disposal methods are firstly explained in general. Then, the city of Ankara and the quantities, collection and disposal methods of urban solid wastes in Ankara are handled. Following this discussion, it is shown that urban solid wastes bring a huge amount of aesthetic and sanitary problems to the city and it is impossible to reuse the lands on which irregular disposal has taken place, in order to minimize the environmental problems originated from the solid wastes of Ankara and utilize the disposal areas for land restoration, necessary application methods are specified.and the importance of sanitary landfill methods andVI planting is stressed. Meanwhile, the importance of the subject and the necessity to construct standards of application methods by laws is also stated. KEYWORDS: Environmental Pollution, Solid Wastes, Garbage, Ankara, Sanitary Landfill, Land Restoration.