Kur'ân'da geçen sayısal ifadelerin reel değerleri
Real values of numerical expressions used in the Quran
- Tez No: 671056
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL HİLMİ BİLGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kur'ân-ı Kerîm, bütün insanlığa gönderilen son ilâhî ve evrensel bir kitaptır. İçeriğini oluşturan, Allah (c.c) tarafından insanlığa gönderilen mesajlar, insanoğlu tarafından araştırılmaya ve büyük bir özveriyle doğru anlam tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda daha en baştan tefsir ilmi, Kur'ân'ı anlama çabalarının bir gayreti olarak tezâhür etmiştir. Biz de bu çalışmamızda, Kur'ân'da geçen sayısal ifadelerin gerçek değerlerini ve zikredilme sebeplerini, tefsir ilmi ışığında ve müfessirlerin görüşlerine başvurarak tespit etmeye gayret gösterdik. Çalışmamızı genel itibariyle iki kısma ayırdık. Birinci bölümde hakîkî değerde kullanılan sayıları, kritik gördüğümüz bazı örnekleri kullanarak îzâh etmeye çalıştık. Sayıların hangi değer ve muhtevada kullanıldığını göstermeye gayret ettik. Yine, ikinci bölümde ise sayıların izâfî/göreceli değerde kullanımlarını işledik. Bu bölümde ise sayıları hakîkî değerinin dışında, hangi değer ve anlamda zikredildiklerini farklı görüşleri de derleyerek bir sonuca varmaya özen gösterdik. Her iki bölümde sayılar hakkında, Kur'ân'ı merkeze alarak genel bilgiler verdikten sonra diğer inançlar açısından da özet itibariyle bilgiler verdik. Sonrasında örneklerle konuyu derinlemesine tahlil etmeye çaba gösterdik. Çalışmamızın amacı ise: Kur'ân'da geçen sayıları tespit ederek, her sayının ayrı birer portresini çıkarmak suretiyle, sayıların hakîkî ve izâfî değeri, bunun yanında diğer kullanım amaçlarını; tefsirler ışığında ve Kur'ân'ın bağlamını da dikkate alarak tespit etmeye çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
The Quran is the last divine and universal book sent to all humanity. The messages that make up the content and sent to humanity by Allah (c.c) have been tried to be researched by human beings and determined with great devotion. In this context, the science of tafsir appeared from the very beginning as an effort to understand the Quran. In this study, we tried to determine the real values of the numerical expressions in the Quran and the reasons for their mention, in the light of the science of tafsir and by referring to the opinions of the commentators. In general, we divided our study into two parts. In the first part, we tried to explain the numbers used in real value by using some examples that we consider critical. We tried to show in what value and content the numbers are used. Second part, we dealt with the relative uses of numbers. In this chapter, we tried to come to a conclusion by compiling different opinions in which value and meaning they are mentioned, apart from their real value. In both chapters, we gave general information about numbers by putting the Quran in the center, and gave brief information about other beliefs. Later, we tried to analyze the subject in depth with examples. The purpose of our study is trying to determine the real and relative valve of the numbers as well as purposes in their uses by making a separate portrait of each number mentioned in the Quran in the light of interpretations taking into account the whole context of the Quran.